Азиатски борсов пазар - Ако трябва да определим азиатската сесия с една дума, то с "Погром" едва ли ще сгрешим. Решението на Тръмп да въведе тарифа върху търговията с китайски стоки доведе до понижение на Wall Street, но цялата тежест на неговото решение отнесоха азиатските пазари. Основните индекси в азиатския регион се понижиха с по над 3.10%. В Токио, Nikkei 225 се обезцени с 4.19%, като основните губещи бяха в автомобилния сектор. С най-слабо понижение се търгуват акциите в Австралия - ASX200 отбеляза -2.03% понижение. В Корея, KOSPI се понижи с 2.24% основно заради технологичния сектор. Китай, който ще отнесе най-големия негатив от политиката на Тръмп също изгуби голяма част от пазарната капитализация на местните компании. Hangs Seng се търгува с близо 3% по-ниско. Shanghai composite се сгромоляса с 3.27%, докато Shenzhen се търгува с близо 4% по-ниско.
FX пазар - Изглежда, че инвеститорите се отдръпват от USD. Несигурността породена от внезапните решения на Доналд Тръмп слага голям въпросителен върху това как ще се развие щатската икономика в следващите месеци. А при несигурност на пазарите едно е сигурно, инвеститорите бягат от спорните инструменти, какъвто в случая е доларът. Едва ли има нужда да го изтъкваме, но най-печеливша в ситуацията е JPY. Японската валута се покачи с 0.50%, следвана веднага от CHF. Забележете - CHF ! Швейцареца също е валута убежище каквато е JPY, но той се характеризира с това, че рядко се използва за Safe Haven инструмент. За сметка на това обаче, когато инвеститорите прибягнат до него, има за какво. След вчерашните понижения, AUD и NZD успяха да се съвземат със съответно 0.21% и 0.20%. CAD продължава да бъде подкрепян от ръста на петрола, като по време на азиатската сесия напредна с 0.18%. По късно днес именно към Канада ще бъде насочено вниманието на инвеститорите, тъй като очакваме данните за CPI и продажбите на дребно от страната. И за двата икономически показателя очакванията са положителни, а ако бъдат по-добри от очакванията можем да очакваме допълнителна подкрепа за канадеца.
Commodity пазар - Освен CHF, другото което прави впечатление днес и ни дава поредния удивителен е поведението на GOLD. За пръв път от много време насам златото прояви своята същност като Safe haven инструмент. Ценния метал се покачи с близо процент още в първите часове на азиатската сесия. И докато сме на темата Safe Haven - VIX скочи с 14%. Едновременен ръст на 4-те основни убежища гарантира едно - на пазара наистина властва несигурността и високата волатилност. През последните няколко дни WTI изглежда, че няма намерения да спре възхода и всичко това на фона на по-високите петролни запаси в САЩ и слабия долар. По време на Азиатската сесия WTI скочи с 1.10%.
Европейски борсов пазар - Предвид силно негативните настроенията на пазарите, едва ли някой ще се учуди ако кажем, че европейските пазари ще се сгромолясат по същия начин, както на Wall Street и в Азия и то още с отварянето. DAX30 ще отвори с приблизително 100 пункта по-ниско на цена 11895 евро. Френският CAC40 ще стартира с понижение от близо 40 пункта на цена 5072 евро. FTSE100 също ще се окаже губещ на фона на притесненията обхванали пазарите. Британският бенчмарк ще стартира сесията на цена около 6878 паунда или това са 20 пункта по-ниско. По време на европейската сесия не очакваме важни новини от стария континент, но оставаме в очакване на развитието по въпроса с Brexit, както и поведението на Белия Дом и Китай.
Щатски борсов пазар - Индексът Dow Jones изтри 724,42 пункта от стойността или близо 3%, като се понижи до 23957,89 пункта. Основните губещи бяха Caterpillar, 3M и Boeing като отчетоха срив от около или над 5%. S&P 500 се понижи с 2,51% до 2643,74 пункта, а седем от единадесетте сектора, включително технологичният и финансовият се търгуваха на отрицателна територия със спад от по над 2%. Технологичният бенчмарк Nasdaq се свлече с 2,43% до ниво от 7166,68 пункта. Разпродажбите на фондовата борса се засилиха към края на търговията, когато Dow Jones загуби повече от 250 пункта в последния час от сесията. Междувременно поевтиняха и акциите на представителите на банковия сектор. Citigroup, J.P. Morgan Chase и Bank of America се разписаха с понижения в цената на книжата си от съответно 4,12%, 4,17% и 4,14%.
Икономически календар за Европейската и Щатска борсови сесии - 23.03.2018г.
14:10 САЩ - Реч на Raphael Bostic, член на ФЕД
14:30 САЩ - Поръчки на стоки за дълготрайна употреба
14:30 Канада - CPI
14:30 Канада - Продажби на дребно
16:00 САЩ - Продажба на нови домове
19:00 САЩ - Baker Hughes - брой петролни платформи
Прочети още:
Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за Финансов Надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.
Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва Решение №918-ИП/30.07.2019 на Комисия за Финансов Надзор. Повече информация може да намерите тук.
Информацията в този сайт не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.
Предупреждение за риск:
ДЗР са сложни инструменти и носят висок риск от бърза загуба на средства в резултат на ливъридж. 63,41% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик. Помислете дали разбирате как функционират ДЗР и дали можете да си позволите да поемате високия риск от загуба на парите си.