www.varchev.com

Доходността по облигациите тласка акциите нагоре

Трейдърите от Уолстрийт тласкат акциите нагоре, докато доходността по облигациите спада, след като последните икономически данни засилват очакванията, че Федералният резерв ще понижи лихвите поне два пъти тази година, за да предотврати рецесия.

Индексът S&P 500 се покачва за четвърти пореден ден. Въпреки ръста, на пазара витае предпазливост след бурното рали, което поражда опасения от прегряване. Фокусът се измества към защитните акции с дивиденти, които изостават през последния месец. За разлика от това, повечето големи технологични компании се понижават. Meta Platforms Inc. отстъпва, след като се появява информация, че компанията отлага пускането на основния си AI модел. По-краткосрочните държавни облигации водят в ръста на цените.

Цените, платени от американските производители, се понижават изненадващо с най-големия спад от пет години, което показва, че компаниите поемат част от натиска от по-високите мита. Ръстът на търговията на дребно се забавя значително. Производството в заводите намалява за първи път от шест месеца, а индустрията в щата Ню Йорк отново се свива. Доверието сред строителите на жилища спада.

„Ако си в лагера на стагфлацията, тези данни не потвърждават твоята теза“, казва Джейми Кокс от Harris Financial Group. „Ръстът се забавя, но дезинфлацията остава стабилна.“

Акциите се търгуват така, сякаш разпродажбата от миналия месец никога не се е случвала. S&P 500 се намира на около 4% от историческия си връх, а Nasdaq 100 преминава от мечи в бичи пазар. Ралито се засилва, докато напрежението между САЩ и Китай отслабва, а Белият дом смекчава тона си по отношение на търговските преговори.

„Не искам да се въодушевявам прекалено, но е възможно това лято най-накрая да се фокусираме върху фундаментите на компаниите“, казва Ламар Вилер, портфолио мениджър във Villere & Co. „Ако преди месец ми беше казал, че акциите ще са на плюс от началото на годината, щях да ти се изсмея.“

Все още липсва яснота относно това как съществуващите мита ще повлияят на икономиката на САЩ или как ще се развие глобалната търговска война през следващите месеци.

Членът на Управителния съвет на Фед Майкъл Бар заявява, че икономиката стои на стабилна основа, но предупреждава, че свързаните с митата проблеми във веригите на доставки могат да доведат до по-нисък растеж и по-висока инфлация.

Рецесията остава възможност, тъй като ефектите от митата продължават да влияят на глобалната икономика, според изпълнителния директор на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън. В отделно интервю за Bloomberg Television, президентът на Apollo Global Management Джим Зелтър описва последното спиране и деескалация на митата от страна на администрацията на Тръмп като „макро политически завой“. „Ако преди това рецесията изглеждаше с вероятност 70-80%, сега тя вероятно пада под 50%“, казва той.

Инвестиционният институт на Wells Fargo очаква икономическият растеж, яснота около митата на Тръмп и продължаващ ръст в корпоративните печалби да тласкат фондовите пазари още нагоре до края на тази и през следващата година.

Стратезите на института публикуват нова прогноза за S&P 500 за 2026 г., като очакват индексът да достигне между 6,400 и 6,600 до края на годината. Целевият диапазон за края на 2025 г. е между 5,900 и 6,100.

„Нашата положителна перспектива за акциите не означава пълна свобода за най-рисковите части на пазара“, пише екипът, като подчертава предпочитание към големите и средни американски компании.

Ръстовете при акциите вероятно ще стават все по-трудни от тези високи нива, така че относително ниската цена на хеджове с волатилност в момента дава на инвеститорите възможност да изградят защита срещу летни пазарни сътресения.

„Докато очакваме да се постигне серия от търговски споразумения, които да задържат митата на нивата от периода на пауза, продължаващата несигурност може да предизвика нови вълни от пазарна волатилност“, казва Солита Марчели от UBS Global Wealth Management.

Междувременно обсъжданията около данъчния законопроект в Конгреса показват, че САЩ не проявяват готовност да ограничат фискалния си дефицит, докато чуждестранните инвеститори са все по-несклонни да го финансират, което създава сериозен проблем за долара и пазара на облигации, казва Джордж Саравелос, глобален ръководител на валутната стратегия в Deutsche Bank.

„По-широк фискален дефицит изисква от чужденците да купуват все по-голям обем от американски държавни ценни книжа и води до непрекъснато нарастване на външните задължения на САЩ,“ пише той. „Смятаме, че това вече не е устойчиво.“

Спадът на долара повишава цената на хеджирането при валутни сделки по света, като разбива дългогодишното убеждение на пазара, че тези разходи намаляват, когато доларът отслабва.

Корелацията между долара и широко наблюдаван индекс на волатилност при валутите на страните от Групата на десетте пада до най-ниското си ниво от седем години насам. През по-голямата част от последните 15 години тази корелация е положителна.

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>