Дръзко изказване тук относно случая за корекция на златото, имайки предвид „пренаселената дълга“ позиция след като се утвърди като „основен бенефициент“ на възприеманата тема „алтернативи на долара като резервна валута“ / къса позиция в щатския долар през последните месеци.

Поне на този етап, по-вероятно е, че продължителната слабост на щатския долар е в по-голяма степен функция на това, че частните инвеститори през последното десетилетие бяха прекомерно изложени (и спорно, но предимно без хеджиране във валута) на идеята за „американската изключителност“, и сега търпят двойни загуби — както от страна на активите, така и от валутната експозиция, които ги нараняват при спада…
Златото винаги е било хамелеон:
понякога като игра срещу долара или отразява реалната доходност,
понякога като рисков актив / валута на развиващите се пазари,
понякога като „убежище“ в случай на възприятие за обесценяване при „лесна парична политика“…
и очевидно от началото на годината златото е било в позиция „ако печеля — печеля, ако губя — пак печеля“, въз основа на търговски и геополитически хаос, с наратив/възприятие за „загуба на доверие“ в доларовите активи поради президента Тръмп като „човешкият VVIX“, който постоянно сигнализира, че има мандат да наруши „статуквото“ по отношение на историческата роля на САЩ в глобалната политика, обръщайки обичайния ред с главата надолу… следователно и поведението „пиян моряк, който чупи всичко“, което почти ни доведе до ръба преди две седмици, преди серия от частични капитулации пред пазарните сили… поне засега.
И все пак само за няколко дни миналата седмица видяхме три уникални сигнала за „прозорец за къса позиция / корекция“ в златото — и това вече предизвиква значителен интерес сред клиентите, след като темата беше обсъдена на вечеря в група снощи.
Айчи Амемия и екипът на Nomura Economics поддържат композитен индекс „Планирани капиталови разходи“ на регионалните ФЕД клонове, който е претеглена средна стойност на подобни анкети в различни региони според икономическия им принос.
Интуитивно е, че когато видим значителен спад в отрицателна територия, както току-що се случи (подробности по-долу), след това обикновено виждаме и спад в „реалните поръчки за основни капиталови стоки“.
И това е в основата на аргумента на реалистите за тарифите, които твърдят, че щетите вече са нанесени и че икономиката вече страда поради липса на предвидимост за бъдещи инвестиции от страна на бизнеса.

ТЕСТ #1…
Композитният индекс на ФЕД за планирани капиталови разходи пада под -4
§ Само 1 фалшив положителен сигнал за рецесия от 6 случая
§ Доходността на Russell става силно отрицателна за следващите 3 месеца
§ Доходността на 10-годишните облигации се покачва за 2 седмици до 1 месец, след което спада
Забележка: Очаква се индексът да достигне -6 през април (всички регионални ФЕД публикуваха данни за април, освен Далас). Използваме -4 като праг за повече примери.
За историческите данни използваме наличните регионални стойности, за да изчислим композитната стойност, тъй като времевите рамки за публикуване варират. Данните след 2004 г. са пълни.
Рецесия в следващите 12 месеца?

На първо място, както се вижда от този сигнал за рецесия и точка #2 по-горе, местната прогноза за доходността на Russell, използвана като индикатор за чувствителност към икономически цикли, е мрачен знак за вече започнал реален икономически спад.

Но особено що се отнася до тактическия „прозорец за корекция в златото“, погледнете какво се случва със златото в рамките на 2 месеца след предишните 6 случая, когато индексът на капиталовите разходи падне под -4.

Но това не е всичко!
ТЕСТ #2…
В момента сме свидетели на историческа екстремност по отношение на „локална златна мания“, според тест с потоци към ETF фонда GLD — регистрира се масивен приток за 2 седмици (в 95-тия персентил), последван от отлив в най-ниския 5-ти персентил… Това показва риск от осребряване и поява на „слаби ръце“, водещи до разпродажба.
Това се е случило 9 пъти до момента, и в 8 от предходните случаи също се наблюдава подобна тема за корекция в златото, с най-лоши резултати именно в „t + 2 месеца“ период.

И накрая…
ТЕСТ #3
Този тест разглежда същото явление на „прекомерно покачване“, но от гледна точка на пазарната инерция… конкретно, този уикенд беше отбелязано, че златото се търгува с +25% над 200-дневната си средна стойност — доста абсурдно.

И ето… погледнете какво се случва със златото след 2 месеца при подобни прекомерни покачвания — отново съвпада с темата за „локален прозорец за корекция“.
Важно е да уточня, че това е тактическо наблюдение на тема „позициониране и прекомерна наративна еуфория“. Аз лично харесвам златото като диверсификатор спрямо рисковете в активите и при предстоящи парични и фискални промени… Очаквам сериозно купуване при корекция в златото, между другото.
НО СМИСЪЛЪТ Е, ЧЕ ЗЛАТОТО МОЖЕ ДА КОРИГИРА ЗНАЧИТЕЛНО ТОЧНО СЕГА, с различни идиосинкратични тестове, показващи силно отрицателни резултати и слаба доходност.
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment