Пазарите често се държат непоследователно, с модели, които нямат очевиден смисъл между различните активи.
Това накара Хенри Алън от Deutsche Bank да се замисли какви са най-очевидните изкривявания в момента, като разглежда какво изглежда странно и, следователно, какво може да бъде готово за корекция.
Няколко изкривявания се появиха в съзнанието на макро стратегът.
По-специално, пазарите търгуват намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, въпреки че очакват инфлацията да остане над целевото ниво. Междувременно в Обединеното кралство има интересна дивергенция между паунда и облигациите на държавния дълг (gilts), които се представят по-зле от очакваното, докато спредовете за инвестиционен клас на паунда са на най-тесните си нива от Голямата финансовата криза. От друга страна, е ясно, че пазарите не отчитат напълно заплахите на Тръмп за тарифи, докато оценките на американските акции никога не са били толкова високи при сравнително слаб растеж.
Така че какви са някои от най-големите изкривявания на пазара в момента?
- Пазарите търгуват намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв тази година, въпреки че същевременно търгуват инфлация, която остава над целевото ниво на Фед.
Ако погледнем фючърсите на лихвените проценти на Федералния резерв, в момента се търгува намаление от 43 базисни пункта до заседанието на Фед през декември. От една страна, това има смисъл, тъй като последната им диаграма за лихвени проценти показва намаление от 50 базисни пункта тази година, а говорители на Фед продължават да сочат, че пътят остава за по-ниски лихвени проценти.

Но същевременно инвеститорите също така смятат, че инфлацията ще остане над целта на Федералния резерв. Например, едногодишният инфлационен суап е на ниво 2,77%, двугодишният инфлационен суап е на 2,70%, а петгодишният инфлационен суап е на 2,58%. Вярно е, че суаповете се определят въз основа на измерването на CPI, а целта на Фед за PCE обикновено е малко по-ниска. Но дори да се приеме разлика от 20-40 базисни пункта между двете, това все пак предполага, че PCE ще бъде средно около 2,3-2,5% през следващите две години.

Предвид последните рекорди на инфлация, над целта от 2021 г. насам, изглежда трудно да си представим, че Федералният резерв би искал да поеме рискове, намалявайки лихвите твърде агресивно. Освен това знаем, че инфлацията е ускорила темпото си през последните месеци, като годишният тримесечен темп на CPI беше 3,9% през декември, най-бързият за последните 8 месеца.
2.На пазарите във Великобритания е налице странна дивергенция между различните класове активи: облигациите на британското правителство (gilts) и паунд стърлингът са се представили по-зле от очакваното през последните месеци, но спредовете за инвестиционен клас на паунда са около най-тесните си нива от времето на глобалната финансова криза.
Активите във Великобритания предимно не се представят добре през последните няколко месеца. От началото на декември, паундът е спаднал с -3,9% спрямо долара и с -1,3% спрямо еврото. Освен това, облигациите на британското правителство (gilts) са паднали с -2,9% по отношение на общата възвръщаемост, което е повече от спада от -2,1% при еврооблигациите или -1,8% при американските държавни облигации.

Но кредитните активи са изключението. Всъщност, спредовете на инвестиционен клас на паунд стърлинга са се стеснили с -12 базисни пункта през този период до 96 базисни пункта, което е около най-тесните им нива от времето на световната финансова криза. Дори може да се каже, че това е превъзходство спрямо другите, като спредовете на инвестиционен клас на САЩ са се стеснили с -2 базисни пункта през този период, докато спредовете на еврооблигациите на инвестиционен клас са се стеснили с -11 базисни пункта. Освен това, спредовете на еврооблигации на инвестиционен клас все още са ясно над минималните си стойности от средата на 2021 г.

- Пазарите не вярват, че президентът Тръмп ще бъде толкова агресивен в търговските мита, колкото е обещал, въпреки че той се противопостави на докладите за по-мек подход, а първият му мандат показа, че по-агресивните търговски политики бяха приложени едва през втората или третата година.
Ясно е, че инвеститорите са скептични, че президентът Тръмп ще изпълни обещанията си за търговски мита.
Първо, в глобалното проучване на пазарите, проведено от DB през декември, над 80% от анкетираните смятаха, че Тръмп ще бъде по-малко агресивен от обещанията, които даде по време на кампанията си.
Второ, пазарите реагираха силно на доклад на Washington Post в началото на януари, който предполага, че съветниците на Тръмп обмислят универсално мито, което ще обхваща само критични вносни стоки. Въпреки това, самият Тръмп реагира бързо, заявявайки, че историята “неправилно твърди, че моята търговска политика ще бъде намалена. Това е погрешно.”
В самия ден на инаугурацията последва нов ръст, след като WSJ съобщи, че Тръмп няма да наложи нови мита в първия си ден на поста. Това е въпреки факта, че през първия му мандат, митата не започнаха да се налагат до 2018 г., втората година от президентството му.
За напред, 1 април ще бъде ключова дата, тъй като на този ден ще бъдат представени няколко доклада на Тръмп, съгласно неговата заповед за „Търговска политика на Америка на първо място“.
В обобщение, пазарите са доста изложени, дори ако Тръмп изпълни само обявените си заплахи за тарифи.
- Оценките на акциите в САЩ никога не са били толкова високи при толкова слабо икономическо нарастване. Последният път, когато наблюдавахме CAPE коефициент толкова висок (в края на 90-те години и 2021 година), растежът в САЩ беше на ниво от над 4% на годишна база.
Много въпроси се зададоха относно неуморния ръст на акциите в САЩ, като S&P 500 постигна две поредни годишни възвръщаемости над 20% за първи път след балона по време на дотком ерата в края на 90-те години.

Но основната разлика е, че растежът беше много по-силен през този период, като растежът беше над 4% годишно от 1997 до 2000 година. Тогава се очакваше този тренд да продължи, а прогнозите на Фед през януари 2000 година предвиждаха растеж за 2001 година от +3.9%, въпреки че реалността беше много по-умерена (+1.0%), което съвпадна със спукването на балона.
По подобен начин, в края на 2021 година растежът беше много бърз след възстановяването след COVID-19. Вярно е, че това винаги се очакваше да забави, но скоростта на спада изненада повечето прогнозатори. Всъщност през декември 2021 година прогнозите на Фед все още предвиждаха растеж от +4.0% за 2022 година (Q4/Q4), но реалността беше +1.3%, с нарастващи опасения за рецесия

Така че и в двата случая растежът беше над 4% и се очакваше да остане в тази зона поне за следващата година. Но днес растежът е само +2.7% за последните четири тримесечия и се очаква да продължи в ниските/средни 2 процента.
Това означава, че оценките на акциите в САЩ са най-високите, които са били, при толкова сдържан темп на растеж.
5.В Япония инфлацията е над целта от април 2022 г., а консенсусът очаква допълнителен ръст в CPI тази седмица, достигайки 3.4%. Японската централна банка също е в цикъл на повишаване на лихвите, но петгодишният доход на държавните облигации е само 0.84%.
В САЩ и Европа доходността на облигациите се повиши агресивно през 2021-2023 г., когато стана ясно, че инфлацията е структурно по-висока и че лихвените проценти няма да се върнат до нулевото дъно. Това изглежда очевидно сега, но идеята за цикъл на затягане на политиката от 525 базисни пункта от страна на Фед би изглеждала абсурдна за мнозина в началото на 2022 г.
Като се има предвид, че инфлацията все още остава над целта в Япония, заедно със силен растеж на заплатите, изглежда, че пазарите пренебрегват риска от по-дълготрайна промяна в режима.

Нулевата точка между 5-годишните Японски облигации и инфлацията все още е само 1.68%, така че е ясно, че инвеститорите все още очакват инфлацията да спадне обратно под целта

И досега, както в САЩ и Европа, от инфлационната разлика можем да видим, че се случва бавна и продължаваща реализация, че страната навлиза в нова нормалност с по-висока инфлация.
В ретроспекция, този ясен разрив между инфлацията и лихвената ставка се е появил преди агресивни цикли на повишаване на лихвите както от страна на Фед, така и на ЕЦБ.
Разбира се, трейдърите трябва да имат предвид, че тези измествания могат да продължат дълго време и, както каза Джон Мейнард Кейнс, “Пазарите могат да останат ирационални по-дълго, отколкото можете да останете платежоспособни”.
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment