www.varchev.com

Какво представлява Quantitative Tightening „количественото затягане“ на Фед и как работи?

Процесът на Федералния резерв на САЩ за постепенно изтегляне на трилионите долари, които инжектира във финансовата система по време на пандемията Covid-19, вече е в своята втора година . Последният път, когато Фед извърши подобно „количествено затягане“, започвайки през 2017 г., предизвика неочаквани проблеми на финансовите пазари, които принудиха политиците да се откажат от програмата преждевременно. Длъжностни лица казват, че са си извлекли поуки от този факт, но участниците на пазара не са съгласни колко дълго може да продължи QT, без отново да навреди на пазарите и да изложи на риск по-широката икономика.

1. Какво е количествено затягане?

Лесният отговор е, че това е обратното на количественото облекчаване или QE. Покойният монетарен икономист Милтън Фридман предложи тип QE преди десетилетия и Централната банка на Япония въведе използването му през 2001 г. Централната банка на Япония прибягна до QE, защото вече беше намалила референтния си лихвен процент почти до нула и се нуждаеше от нови инструменти за стимулиране на икономика. Други централни банки направиха почти същото, когато се приближиха или достигнаха лихвени проценти от 0%. При QE централната банка обикновено купува облигации , което помага да се намалят дългосрочните лихвени проценти — допълвайки намаленията на основния лихвен процент, който обикновено е референтен овърнайт бенчмарк. Централната банка по същество създава пари от нищото, за да направи това, като покупките имат ефект на увеличаване на предлагането на банковите резерви във финансовата система. Това допълнително увеличение на резервите на теория подкрепя апетита на банките да продължат да отпускат кредити, което подпомага икономиката. Когато една централна банка премине към QT, тя започва да тегли тези допълнителни пари от пазарите на облигации.

2. Как става това?

В случая на Фед, той позволява на част от облигациите, които е закупил, да достигнат падеж, без да ги заменя /реинвестира с нови покупки/. Този процес с времето води до премахване на банковите резерви от финансовата система, които QE е раздуло. Това се случва в поредица от операции. Когато облигацията, която Фед държи, достигне падежа, Министерството на финансите „плаща“ на Фед, като извади необходимата сума от паричния баланс, който държи на депозит във Фед. За да попълни паричните си средства – което е жизненоважно, защото това са средставата, които Министерството на финансите използва, за да плати задълженията на правителството – Министерството на финансите трябва да емитира и да продаде нови ценни книжа. Тъй като купувачите от частния сектор купуват тези нови държавни облигации, процесът източва пари от финансовата система, отменяйки създаването на пари от QE.

3. Какъв е обхватът на текущия QT на Фед?

Федералният резерв свива притежанията си от активи — предимно държавни ​​облигации и ипотечни облигации, обезпечени от правителствени агенции — от юни 2022 г. Настоящият темп позволява максимум 60 милиарда долара в държавни облигации и 35 милиарда долара в обезпечени с ипотека ценни книжа да падежират всеки месец без подмяна. Това темпо от 95 милиарда долара е почти двойно повече от пиковите стойности от 50 милиарда долара последния път, когато Фед намали баланса си, от 2017 до 2019 г. Изтичането на облигационния портфейл намали общия размер на баланса на Фед с приблизително 1 трилион долара, след като този портфейл бе достигнал рекорден връх от близо 9 трилиона долара в началото на 2022 г. Балансът се удвои след настъпването на Covid, когато Фед изкупи ценни книжа на стойност трилиони долари.

4. Дали QT унищожава банковите резерви?

Въпреки че това е ефект на QT, напоследък не се случва. Това е така, защото парите, които Фед изпомпва в системата с QE, се движат с течение на времето и голяма част от тях се вливат обратно във Фед, в нещо наречено улеснение за обратно изкупуване или RRP. Тъй като това обикновено се използва от фондовете на паричния пазар, то не е толкова пряко свързано с кредитния поток в икономиката, както резервите на търговските банки. Досега QT основно причиняваше свиване на RRP, а не на резервите. Но това ще се промени и след като RRP бъде източена, резервите ще намалеят.

5. Тогава QT е било безболезнено досега?

Не точно. Независимо откъде се източва ликвидността – резерви или RRP – процесът все още принуждава Министерството на финансите да взема повече заеми от обществеността. И това допринася за увеличаване на разходите по заеми. По същество, точно както QE намали лихвените проценти, може да се очаква QT да ги тласне нагоре. Председателят на Фед Джеръм Пауъл каза на 1 ноември, че QT наистина е допринесъл за рязкото увеличение на доходността на дългосрочните държавни облигации, наблюдавано през 2023 г. И това покачване отекна във финансовата система, като 30-годишните ипотеки с фиксиран лихвен процент доближават 8%, средно през ноември. Това е най-високото ниво от 2000 г. насам и увеличава разходите за жилища. Плюс това, тъй като компаниите рефинансират заеми с падеж, по-високите лихвени разходи ще изядат приходите им и може да намалят апетита им за инвестиране и наемане на служители.

6. Кое е най-лошото, което може да се случи?

Предишният QT опит предлага намек за това какво може да се случи отново. Първият признак за проблеми дойде през декември 2018 г. В рамките на годината, когато има тенденция за сезонно високо търсене на пари в брой – декларация на Пауъл, че QT ще продължи да работи на „автоматичен пилот“, допринесе за 7% спад на фондовия пазар за седмица. Следващия месец Фед се отказа от плановете за повишаване на лихвените проценти и през март 2019 г. обяви постепенното премахване на QT . Въпреки това до септември 2019 г. имаше скокове в разходите за заеми в съществена част от финансовата система на икономиката – пазара на репо сделки. Това предполагаше, че просто няма достатъчно банкови резерви в системата. С други думи, Фед беше изтеглил твърде много ликвидност. Политиците инжектираха средства и след това се впуснаха в това, което някои нарекоха програма „ QE lite “, като накупиха здраво съкровищни ​​бонове.

7. Как политиците мислят за нещата сега?

Пауъл, говорейки пред законодателите през юли, каза за пазарния смут от 2019 г., че „не го очаквахме“. Този път „имаме опит“, каза той. Федералният резерв също така изрично се ангажира да поддържа „достатъчни“ резерви в системата и посъветва, че „за да осигури плавен преход“, той възнамерява „да забави и след това да спре спада в размера на баланса, когато балансите на резервите са малко над нивото, което преценява като съответстващо на достатъчно резерви. Пауъл каза на 1 ноември, че политиците на Фед все още не „обсъждат или обмислят“ промяна в темпото на QT.

8. Колко още ще продължи QT?

Трудно е да се предвиди, защото никой не знае точно от колко банкови резерви се нуждае финансовата система. Днес те надхвърлят 3 трилиона долара. Дългогодишният участник на пазара на облигации Лу Крандъл , главен икономист в Wrightson ICAP, е сред онези, които твърдят, че Фед трябва да го отмени, след като RRP е напълно източен . Икономистите на Morgan Stanley, екстраполирайки текущия темп на спад в RRP, казаха в репорт от 12 ноември, че това предполага, че „свиването на QT вероятно ще започне през юни следващата година“. Банката прогнозира евентуалния край в началото на 2025 г. Но предишният епизод показа, че проблемите могат да изникнат бързо и неочаквано, перспектива, която вероятно ще държи инвеститорите и политиците нащрек с разширяването на последната QT програма.


 Head of Trading Dimitar Kalapov

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>