Повишената пазарна волатилност означава, че акциите падат, нали? Грешно.
Признавам, че когато VIX – индексът на волатилността на Cboe – се покачи, очаквам спад на фондовия пазар. Съдейки по тревожната реакция на инвеститорите след скока на VIX след обявяването на големите тарифи от президента Доналд Тръмп миналия месец, явно не съм единственият.
VIX, измерител на очакваната 30-дневна волатилност на индекса S&P 500, почти се утрои през четирите търговски дни след изявлението на Белия дом на 2 април. На 8 април той затвори на ниво 52 – третото най-високо в историята му от създаването му през 1990 г., надминато само по време на финансовата криза през 2008 г. и пандемията от Covid.
Както вече знаем, страхът на инвеститорите от предстоящ срив на фондовия пазар беше неоснователен. Пазарът достигна дъното на 8 април – същия ден, когато VIX беше на върха си. Оттогава до понеделник индексът S&P 500 се е покачил с 13% – значителен ръст за кратко време. VIX действително сигнализира за по-висока от обичайната волатилност – тоест, че цените на акциите ще се променят по-рязко от нормалното. Просто тези големи движения се оказаха печалби, а не загуби – в разрез с очакванията на мнозина инвеститори.

Това не би трябвало да изненадва. Волатилността измерва степента на промяна в цените, не посоката. Високата волатилност може да означава големи покачвания или спадове на цените, както ниската волатилност предполага по-малки движения във всяка посока. Така че когато VIX е повишен, е напълно възможно да последват големи печалби, също както и рязък спад – както пазарът напомни на инвеститорите през последните седмици.
Като знам това, не съм напълно сигурен защо продължавам да свързвам повишения VIX със спад на пазара. Може би подсъзнателно съм повлиян от зловещото му прозвище – „индекс на страха“, препратка към паниката, която обзема инвеститорите, когато VIX рязко се покачи.
Тази негативна асоциация е до голяма степен неоснователна. Макар че VIX е добър индикатор за краткосрочна волатилност, той не е надежден сигнал за посоката на пазара. От 1990 г. насам VIX има силна корелация с бъдещата 30-дневна волатилност на S&P 500, измерена чрез годишната стандартна девиация (0.69). Но почти няма корелация между VIX и 30-дневното ценово представяне на S&P 500 след това (0.1).
Всъщност, използването на VIX като ориентир за инвестиции по-скоро води до загуби, защото пазарът най-често се покачва независимо от нивото на индекса. Класирах дневните стойности на VIX в низходящ ред от 1990 г. насам и ги разделих на квинтили. За най-горния квинтил – този с най-високи нива – индексът S&P 500 се покачва в 68% от случаите през следващите 30 дни. Този процент беше почти същият и за най-долния квинтил, както и за останалите три.
Като се има предвид липсата на връзка между VIX и посоката на пазара, по-подходящо прозвище би било „индекс на несигурността“. Несигурността обикновено е в основата на волатилността, а също като волатилността, тя не предполага конкретен изход. Понякога несигурността завършва зле – както по време на финансовата криза – а понякога преминава без сериозни последици – както след страховете от фалит на САЩ през 2011 г. Най-често тя просто присъства фоново, докато компаниите продължават да увеличават печалбите си – и затова пазарът обикновено се движи нагоре, независимо от VIX.
Важно е обаче да се прави разлика между нивото на VIX и промените в него. Покачващият се VIX е силно негативно корелиран със спадащ пазар и обратно (-0.68 при сравнение на едновременните 30-дневни промени на VIX и S&P 500). Но инвеститорите не могат да предскажат посоката на VIX по-надеждно, отколкото тази на самия пазар. И когато VIX вече е на високо ниво, спадовете на пазара обикновено вече са се случили.
Точно това се случи миналия месец. Индексът S&P 500 се срина, докато VIX се покачваше. Когато VIX достигна обезпокоително високи нива, пазарът вече беше достигнал дъното. Това не означава, че внезапният обрат на пазара е бил неизбежен, разбира се, но историята на VIX подсказва, че шансовете са били в полза на възстановяване.
И така, къде сме сега? VIX е около 24 – под половината от нивото си на 8 април, но все още над дългосрочната си средна стойност, която е около 19. Това вероятно означава, че предстои още волатилност – мнение, споделяно от все повече корпоративни ръководители, които казват, че продължаващата несигурност около тарифите затруднява планирането и прогнозирането.
Лесно е да се види защо VIX предвижда по-големи от обичайното пазарни движения. Обширните тарифи на Тръмп са огромен риск с несигурни и потенциално значими последици. Ако в крайна сметка доведат до сделки, които намаляват търговските бариери за американските компании, пазарът вероятно ще празнува. Но ако продължителна търговска война повиши разходите за правене на бизнес, акциите няма да бъдат толкова доволни.
Тази несигурност може да доведе до по-висок VIX, отколкото някой би искал – поне още известно време. Просто не приемайте автоматично, че това означава, че пазарът върви надолу.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment