/Статията е предназначена за начинаещи трейдъри. Още обучителни материали може да разгледате тук: https://www.varchev.com/trading-uni.htm. /
Всеки понеделник до петък хиляди трейдъри от всяко кътче на света търгуват валута, произвеждайки дневен обем на търговия над 6 трилиона долара. В сравнение с други финансови пазари, валутният пазар притежава най-голяма дълбочина и е претърпял най-значителен пазарен растеж, добавяйки над 40% към дневния си обем на търговия през последното десетилетие.
Mакроикономическите показатели и събития играят важна роля, за разлика от миналото, където не са били толкова силен фактор.
Нива на безработица
Държавите изчисляват нивата на безработица, като измерват броя на хората, които желаят и търсят работа, спрямо тези, които са активни в работната сила на нацията. Важни изключения от тази категория включват хора с увреждания, пенсионери или учещи.
Нестабилността на пазара може да произтича от нивата на безработица, тъй като това е изоставащ показател и отразява промените, които вече са настъпили в икономическото състояние на дадена страна.
Три начина за търгуване на тези данни.
- По-ниско от прогнозираното – Намаляването на нивото на безработица в дадена нация е положителна сила и показва, че икономиката на нацията укрепва, което създава възможност за покупки на местната валута.
- По-високо от прогнозираното – Когато една нация е изправена пред нарастващи нива на безработица, валутните търговци са склонни да търсят възможности за продажба на местната валута.
- По-нисък от естествения процент на заетост – Безработица не е устойчива за дълго време, тъй като води до нарастваща инфлация. Ако безработицата падне прекалено много това може да подхрани инфлацията и ЦЦентралната банка ще трябва да повиши лихвите, както се случи миналата година. Това е положително за местната валута и може да доведе до силна възходяща тенденция.
Когато се използват данните за безработицата за валутна търговия, най-ефективно е когато се сравнява на годишна база.
Икономически растеж и производство
Брутният вътрешен продукт (БВП), който се измерва на месечна, тримесечна или годишна база, измерва продукцията и производството на произведени стоки, свързани с икономиката на нацията. Накратко, той предава на икономисти и търговци цялостното здраве и потенциал за растеж на икономиката на дадена страна.
Три начина за търгува на БВП :
- Разпродажба на местна валута спрямо други валути е вероятно да настъпи, ако БВП е по-нисък от очакваното.
- Възможност за поскъпване на местната валута спрямо други валути е вероятно да възникне, ако БВП е по-висок от очакваното.
- Ако брутният вътрешен продукт на дадена нация е в рамките на неговата прогноза, търговците може да се наложи да сравнят предходните тримесечия и година, за да разберат по-добре икономическото здраве на основната валута. – често води до липса на моментална реакция и е по-добре да се изчака за по-ясни признаци на движение.
Лихвени проценти
Лихвените проценти са единственият най-значим фактор, влияещ върху валутния пазар, и се управляват от всяка от осемте глобални централни банки. Осемте основни централни банки включват:
- Федерална резервна банка на САЩ (USD)
- Европейска централна банка (EUR)
- Резервна банка на Австралия (AUD)
- Резервна банка на Нова Зеландия (NZD)
- Швейцарска национална банка (CHF)
- Bank of Canada (CAD)
- Bank of England (GBP)
- Bank of Japan (JPY)
За да се борят с инфлацията, централните банки повишават лихвите. От друга страна, когато централната банка намали лихвите, те насърчават кредитирането и наводняват икономиката с пари. Търговците, които разбират икономически показатели като индекса на потребителските цени (CPI), нивата на заетост, жилищния пазар, ипотечния пазар и потребителските разходи, са склонни да преценяват по-добре как ще реагират централните банки.
По-често валутните търговци структурират подходи за търговия, когато централните банки правят значителни съобщения относно промени в паричната политика.
Понякога има изненадващи промени в лихвените проценти. Когато възникнат изненадващи промени, валутните търговци трябва да действат бързо, за да се възползват от пазарните настроения, преди тенденцията да се възобнови. Ако централна банка повиши лихвените проценти, това създава възможност за покуопки и поскъпване на валутата на тази нация. Ако централната банка намали лихвите, търговците са склонни да продават и купуват валути с по-високи лихвени проценти.
Темпове на инфлацията
Колебанията при инфлацията причиняват промени в обменния курс на валутата. Държавите с по-висока инфлация изпитват обезценяване на валутата, което води до повишаване на лихвените проценти, за да стимулират икономическия растеж. Когато държавите имат по-нисък процент инфлация, валутата на тази нация има тенденция да поскъпва, създавайки потенциална възможност за покупка.
Всички фактори, които оказват влияние
Краткосрочни фактори
- Лихвени проценти
- Цени на стоките
- Потребителско доверие
Средносрочни фактори
- Доходност на облигациите
- Икономически растеж
- Политическа перспектива
- Търговски дефицити
- Нива на безработица
- Фискална и парична политика
Дългосрочни фактори
- Покупателната способност
- Търговски баланс
- Брутен вътрешен продукт
Военните действия и екологичните бедствия имат дългосрочни ефекти, които незабавно влияят върху валутата на съответната нация, вкарвайки повишена нестабилност и несигурност на нейния пазар.
/Статията е предназначена за начинаещи трейдъри. Още обучителни материали може да разгледате тук: https://www.varchev.com/trading-uni.htm. /

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment