/ Статията е предназначена за начинаещи трейдъри. Още обучителни материали може да разгледате тук: https://www.varchev.com/trading-uni.htm. /
Подходът на множителите се основава на проста идея: сходнини видове бизнес продават на сходни цени.
Избoр на финансовите показатели
В повечето случаи удачен коефицант е печалба на акция (P/E), тъй като този показател представлява печалбата, която компанията носи след изплащане на всички разходи (включително данъци и лихви по дълга). Могат да се прилагат и други финансови показатели, но е важно да се разбере, че колкото по-нагоре се движите в отчета за приходите и разходите, толкова по-далеч се отдалечавате от действителните печалби, които компанията може да върне на акционерите. Например, една компания може да изглежда добър залог въз основа на нейното съотношение цена/продажби, но това не ни казва нищо за печалбите на компанията — или липсата на такава — и следователно нищо по отношение на нейната устойчивост като бизнес.
Когато печалбите на една компания са или твърде малки, за да имат значение, или изобщо не съществуват, анализаторите и инвеститорите търсят други показатели, за да осигурят представа за потенциалната сила на печалбите в някакъв момент в бъдещето.
Двата най-широко използвани показателя извън печалбата са EBITDA (печалба преди лихви, данъци, обезценка и амортизация) и продажби. EBITDA е полезна, защото може да даде представа за силата на оперативната рентабилност на компанията преди непаричните разходи. Това помага да се генерира по-добро сравнение между компаниите в индустрията.
Избор на множители
Избиране на подходящ коефициент – такъв, който отразява потенциалната възможност, темпа на растеж, дълготрайността на продажбите и печалбите, качеството на управлението, силата на баланса и всички други фактори, съществени за инвестицията.
Първо – отправна точка. Има два начина да се стигне до там:
Изважда се мултипликатора, на който акциите са се търгували в миналото, след което сравняване с множество подобни компании.
След като е определена добра отправна точка, може да се започне разглеждане на разликите спрямо текущата обстановка.
Множители и лихвени проценти
Подходът на множителите може да се използва с всяка финансова метрика – мярка за продажби, EBITDA, печалби, дори паричен поток – но трябва да се има предвид, че някои основни фактори ще повлияят на множителите навсякъде.
Най-пряко влияние имат лихвените проценти. Когато лихвените проценти се повишават, множителите се свиват – особено по-високите множители. Има две причини за това:
Ако лихвите по дългови инструменти, най-вече 10-годишните държавни облигации, се повишат, конкуренцията на пазара на акции се увеличава. Като се има предвид, че съкровищните облигации са подкрепени от правителството на САЩ, мнозина гледат на 10-годишната доходност като на „безрисковия“ процент. Следователно, ако възвръщаемостта на безрисков актив се увеличи, тогава инвеститорите ще изискват по-висока възвръщаемост на рисковия актив. За да постигнат тази по-висока възвръщаемост, те трябва да получат по-добра цена за актива, който купуват, и следователно ще се стремят да платят по-ниско.
По-високи коефициенти обикновено се поставят на компании с по-голям растеж. Купуването на растеж означава, че инвеститорите плащат днес за печалби, които се очаква да бъдат реализирани по-далеч в бъдеще. Въпреки това, като се има предвид, че лихвите обикновено се повишават, за да отразят инфлационните очаквания, повишаването на лихвите означава, че инвеститорите ще отстъпят обратно бъдещите печалби с по-висок процент.
Коригиране на множители за растеж
Инвеститорите могат също така да се опитат да коригират тези коефициенти, за да отчетат бъдещия растеж. Най-често срещаното е съотношението „PEG“, което се опитва да коригира съотношението цена-печалба и да отчете растежа. Мисленето е, че по-високият коефициент на p/e сам по себе си не определя, че дадена акция е по-скъпа, защото не успява да вземе предвид бъдещия растеж.
P/E/ EGR
EGR = темп на нарастване на приходите за пет години
Въпреки че има много начини да се подходи към оценката, подходът, базиран на множители, е вероятно най-широко използваният метод за оценка на акциите и може би най-важният метод за разбиране, който може да се използва за ориентирате в този труден пазар.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment