www.varchev.com

Опциите сочат слабост: Залозите срещу долара се засилват

Oт Vassilis Karamanis, Bloomberg

Доларът ограничава печалбите си от понеделник, като трейдърите остават неубедени, че скорошният му скок на фона на облекчаването на търговското напрежение между САЩ и Китай ще се задържи дълго, а стратезите прогнозират продължаваща слабост в следващите месеци.

Индексът на силата на долара намалява с 0.3%, докато позиционирането на опционния пазар продължава да е негативно спрямо валутата. Данни на Depository Trust & Clearing Corporation показват, че мечите залози срещу долара тази седмица достигат около 61 милиарда долара номинална стойност – повече от бичите залози, които са 55 милиарда долара.

След публикуването във вторник на по-слаби от очакваното данни за инфлацията в САЩ за трети пореден месец, валутата достига дневното си дъно, съпроводено със спад на доходността по краткосрочните държавни облигации.

Доларът преживява най-добрия си ден от президентските избори в САЩ досега, като нараства с 1% след временното споразумение между САЩ и Китай за намаляване на търговските мита. Това подхранва надежди, че най-голямата икономика в света ще избегне рецесия и води до намаляване на залозите за понижения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

Късите позиции в долара се оказват „неподготвени от новините за деескалация на митата между САЩ и Китай“, казва Джордан Рочестър, ръководител на макростратегията за EMEA в Mizuho International Plc.

Хедж фондовете намаляват експозицията си към къси позиции в долара, тъй като на пазара продължава да липсва ново бичо търсене както на спот пазара, така и при опциите, според FX трейдъри, запознати с транзакциите.

Оптимизмът, че търговското примирие слага край на всеобхватната митническа война, оказва най-силен натиск върху традиционните „сигурни убежища“ като йената и швейцарския франк в понеделник, като мечите опции върху паунда също следват тази тенденция. За разлика от това, опциите върху еврото, юана и норвежката крона се насочват силно срещу долара, като около две трети от сделките залагат на ново отслабване на долара.

Още във вторник обаче този оптимизъм започва да избледнява, като много компании затвърждават очакванията си, че доларът ще продължи да губи позиции. Джордж Саравелос, глобален ръководител на валутната стратегия в Deutsche Bank AG, заявява в интервю за Bloomberg TV, че реалните пари и централните банки остават предпазливи поради „риска от концентрация“ в американски активи, въпреки по-помирителния курс на политиката в страната.

„Цялостният информационен поток през последните седмици благоприятства повече останалия свят, отколкото САЩ, и следователно действа негативно за долара, особено спрямо валути, чувствителни към растежа“, пише той в бележка по-рано.

В JPMorgan стратеги, водени от Мийра Чандан, отбелязват, че негативният сценарий за долара остава валиден, макар и в по-слаба степен, след новините за отстъпките в търговските отношения между САЩ и Китай.

„Временното намаляване на митата намалява вероятността от рецесия в САЩ, но същевременно подкрепя и глобалния растеж, като ни поставя в центъра на т.нар. усмивка на долара“, пишат Чандан и екипът ѝ във вторник.

В същото време Хауърд Ду и Карлос Капистран от Bank of America повишават прогнозата си за канадския долар спрямо щатския и препоръчват опционна стратегия, която ще донесе печалба при по-нататъшно поскъпване на канадската валута след ръст от 4.3% през април. Други банки, включително Nordea и ABN Amro, също прогнозират спад на долара в дългосрочен план въпреки неотдавнашния отскок, като повишават прогнозите си за еврото и юана съответно.

„Въпреки че последните събития до известна степен намаляват риска от сериозна търговска война, постоянните обрати в политиката поддържат висока несигурност относно крайната цел и намеренията на американската администрация“, пишат анализатори на Nordea, включително Ян фон Герих и Филип Малдия Мадсен.

Опционната активност се засилва в понеделник, но остава относително слаба. Тя е около 10% над средното за последните три месеца, но все още с 30–35% под нивата, наблюдавани при основни събития, водещи до заглавия в медиите, като например спирането на дълговата спирачка в Германия или обявяването на митата на 2 април.

„Възприятието за САЩ като надежден контрагент няма да се възстанови напълно скоро, предвид щетите, нанесени от събитията през април“, пишат стратеги от Macquarie Тиери Уизман и Гарет Бери. „Това ще ограничава печалбите на долара, преди той отново да започне да отслабва вследствие на тенденции, които съществуват още преди април.“

Т.нар. „risk reversals“, които отразяват разликата в търсенето между бичи и мечи опции, продължават да показват дългосрочен песимизъм спрямо долара, макар и с малко по-слаба убеденост спрямо миналата седмица.

„Протекционистките търговски политики на САЩ увеличават риска икономиката да навлезе в период на стагфлация. Затова очакваме доларът да бъде подновен под низходящ натиск“, отбелязва Елиас Хадад, валутен стратег в Brown Brothers Harriman & Co.

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>