Спадът на всички цени на суровините – царевица, пшеница, мед и други – буди надежди, че значителният източник на инфлационен натиск може да започне да намалява.
Цените на природния газ скочиха с повече от 60%, преди да паднат обратно, за да затворят тримесечието с 3,9% по-ниско. Американският суров петрол падна от върхове над 120 долара за барел, за да завърши около 106 долара. Пшеницата, царевицата и соята поевтиняха в сравнение с края на март. Памукът се разпадна, губейки повече от една трета от цената си от началото на май. Референтните цени на строителните материали мед и дървен материал спаднаха съответно с 22% и 31%, докато кошницата от промишлени метали, които се търгуват в Лондон, имаше най-лошото тримесечие от финансовата криза през 2008 г.
Разбира се, много суровини остават на исторически високи цени. Зад спадовете стоят въпроси на търсенето и предлагането, от пожар в терминал за износ на газ в Тексас до по-добро време за отглеждане на култури. И все пак някои инвеститори започват да гледат на обратите като знак, че усилията на Федералния резерв да забави икономиката намаляват търсенето.

Стоките привлякоха допълнителен интерес на Уолстрийт, където инвеститорите наблюдават нестабилните пазари на суровини, за да измерят инфлацията и инвестират в тях, за да противодействат на ефекта от нарастващите цени върху останалите им портфейли.
Акциите на стоковите фирми бяха сред малкото убежища за инвеститорите по време на най-лошото първо полугодие на акциите от десетилетия. Въпреки че се сринаха от върховете, отбелязани по-рано през тримесечието, производителите на петрол Exxon Mobil Corp. и Occidental Petroleum Corp. приключиха първото полугодие с ръст съответно от 40% и 103%. Производителят на торове Mosaic Co. спечели 20%. Търговецът на зърно Archer Daniels Midland Co. добави 15%.
Инвеститорите тази седмица ще анализират протоколите от срещата на Фед на 14-15 юни, които са планирани да бъдат публикувани в сряда, търсейки улики за темповете на повишения на лихвените проценти за остатъка от годината. Федералният резерв се опитва да укроти най-високата инфлация от началото на 80-те години на миналия век, като намали търсенето, без да насочва икономиката към рецесия.

Част от спада на цените на суровините може да се дължи на отстъплението на инвеститорите, които се насочиха към пазарите на горива, метали и култури, за да се предпазят от инфлацията. Около 15 милиарда долара са изтеглени от стоковите фючърсни пазари през седмицата, приключила на 24 юни. Това беше четвъртата поредна седмица на изходящи потоци и доведе до около 125 милиарда долара общо изтеглени от суровините тази година , сезонен рекорд, който надхвърля дори изселването през 2020 г., когато икономиките затвориха.
Голяма част от покачването на цените се дължи на ограниченията в предлагането след блокиране на пандемията, метеорологичните явления миналата година, които намалиха реколтите и изчерпаха запасите от гориво, и войната в Европа. Този натиск е намалял, въпреки че шоковете в предлагането все още разтърсват цените.

Администрацията за енергийна информация заяви миналата седмица, че добивът на петрол в САЩ е бил средно 12,1 милиона барела на ден през седмицата, приключила на 24 юни, най-много от април 2020 г., когато икономиката беше блокирана и производителите затвориха кладенци.
Щетите от пожар миналия месец в един от най-големите износители на втечнен природен газ в страната оставиха повече от горивото за производство на електроенергия и производствените суровини за вътрешния пазар и облекчиха страховете от недостиг през зимата. Запасите от природен газ в Долните 48 щата са с 12,5% под петгодишната средна стойност за това време на годината, спад от дефицит от около 17% през март.
Подобреното време за отглеждане в САЩ, Европа и Австралия поражда надежди, че културите могат да компенсират пшеницата, царевицата и растителното масло, блокирани в Украйна след нахлуването на Русия. Цените на зърното и маслодайните семена се повишиха след нахлуването, но паднаха до или под нивото, където бяха преди атаката в края на февруари.
По-високите лихви по ипотечните кредити охладиха пазара за нови жилища и спукаха пандемичния балон на дървения материал. Междувременно блокирането на коронавируса в Китай и изместването на потребителските разходи в САЩ от стоки към услуги, като пътуване и развлечения, помрачиха перспективите за търсенето на памук и мед.
Въпреки отстъпленията, някои все още виждат суровините като сигурен залог на фона на лоша година за акции и облигации.
Анализаторите на JPMorgan казват, че запасите по света остават ниски. Те очакват кошница от стоки да възвърне 10% до края на лятото и 5% до края на годината.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment