Друг доклад, който показва, че икономиката на САЩ навлиза в търговската война от стабилна позиция, отдалечава акциите от най-ниските стойности за сесията, докато Доналд Тръмп подсказва, че неговата администрация може да сключи търговски споразумения още тази седмица.
Възстановяване на индустриалните акции помага на S&P 500 да заличи голяма част от понижението, което по-рано доближава 1%. Данни, показващи ускоряване на растежа в сектора на услугите в САЩ, облекчават опасенията от рецесия, въпреки че последиците от търговската война на САЩ все още не се усещат. Макар Тръмп да не посочва скорошно споразумение с Китай, той заявява, че азиатската страна „много силно“ желае да постигне сделка.
„Окуражаващи коментари от Белия дом карат инвеститорите да стават все по-оптимистично настроени, че администрацията на Тръмп ще смекчи подхода си към търговията“, казва Брент Шут от Northwestern Mutual Wealth Management Company. „Докато не се сключат окончателни търговски споразумения и докато техните ефекти не се отразят в реалните данни, е преждевременно да се правят заключения.“
Вниманието скоро ще се насочи към решението на Федералния резерв в сряда, след като облигационните търговци намаляват очакванията за намаление на лихвите, които се натрупват вследствие на сътресенията на пазарите, предизвикани от търговската война на Тръмп. Докато икономиката остава стабилна, Джером Пауъл и неговите колеги могат по-лесно да оправдаят запазването на текущата политика.
Индексът S&P 500 спада с 0.2%. Nasdaq 100 също се понижава с 0.2%. Dow Jones Industrial Average добавя 0.1%. Доходността по 10-годишните държавни облигации се повишава с три базисни пункта до 4.34%. Индексът Bloomberg Dollar Spot се понижава с 0.2%.
Цената на петрола пада, тъй като OPEC+ се съгласява на значително увеличение на добива. Доларът на Тайван поскъпва на фона на очакванията, че властите може да позволят валутата да се засили, за да подпомогнат постигането на търговско споразумение със САЩ.

Финансовият министър Скот Бесент изтъква САЩ като „водеща дестинация“ за глобален капитал и твърди, че политиките на администрацията на Тръмп ще затвърдят тази позиция — в противовес на т.нар. кампания „продавай Америка“, която се проявява миналия месец.
Притеснения относно международната привлекателност на активи, деноминирани в долари, се появяват миналия месец по време на разпродажба на акции след обявяването на високи реципрочни мита от страна на Тръмп върху основни търговски партньори. За разлика от обичайното, американските държавни облигации също поевтиняват — не изпълняват традиционната си роля на защитен актив.
„Очевидно е, че това е резултат от несигурността и волатилността — и така се чувстват клиентите както в световен, така и в местен мащаб. И като част от това те се опитват да разберат: Има ли възможност в този пазар?“ казва Ракел Одън от HSBC по време на събитие. „Наблюдаваме тези пазарни колебания — всеки ден излиза нов доклад, който може да промени посоката на икономиката.“
След като се насочват към краткосрочни държавни облигации с очакване Федералният резерв скоро да започне да облекчава политиката си, за да овладее последствията, търговците променят курса. Доходността по двугодишните облигации се покачва за трета поредна сесия — най-дългата такава серия от декември — тъй като пазарите залагат, че вземащите решения ще останат в режим на изчакване, докато не се появи повече яснота за ефектите от митата.
„Смятаме, че колкото по-дълго продължи политическата несигурност, толкова по-голям е потенциалният удар върху икономическата активност,“ заявяват от Глобалния офис за пазарна стратегия на Invesco.

„Часовникът на митата тиктака, а администрацията на Тръмп разполага с относително ограничен прозорец от време, за да постигне напредък по търговски споразумения, преди икономическите щети да станат по-широко разпространени и по-трудно обратими“, казва Дейв Грекшек, управляващ директор в Aspiriant. „Колкото по-дълго продължава несигурността около търговската политика, толкова повече икономически щети ще се натрупат.“
Търговска сделка с Китай ще бъде необходимо условие, за да достигне индексът S&P 500 нов исторически връх в краткосрочен план, според стратези от Morgan Stanley.
Екипът, ръководен от Майкъл Уилсън, заявява, че сделка, постигната в следващите няколко седмици, ще успокои бизнеса, че веригите на доставки ще се сблъскват с ограничени прекъсвания занапред.
Съществуват много причини да се постави под съмнение скорошното възстановяване на американските акции, но поне един мощен фактор действа в тяхна полза: инерцията.
Индексът S&P 500 бележи най-дългата си поредица от печеливши дни от 2004 г. насам в петък, а такива серии обикновено предхождат нови покачвания. Индексът обикновено е с 20% по-висок година след подобни движения, като постига и краткосрочни печалби по пътя, според Джеф Уенигер от WisdomTree, който анализира данни, датиращи от края на 80-те години.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment