С нарастването на алгоритмичната търговия, хората започват да разбират как практически ще се отиграват. Валутните пазари често се смятат за враг на количествените инвеститори на много активи, тъй като са изключително сложни и често може да се движат по неочакван начин. Най-големият проблем е, че историческите връзки могат лесно да се счупят и корелационния анализ може да даде грешни съобщения.
Има безброй начини роботизираните модели да подходят към такива ситуации, въпреки че най-често се фокусират върху дългосрочните корелации между активите и оптимизация на базата на тези взаимоотношения. При валутните пазари има значителни възможности за грешка, която ще се опитаме да разкрием.
Brexit причини проблеми при роботизираната търговия. Има два ключови пазара, с помощта на които можем да си обясним това – на Великобритания и европейския пазар. Робо-моделът се опитва да определи количествената връзка между британските акции и GBP/USD, която помага да се обяснят бъдещи взаимоотношения и да ръководи позиционирането.
Ясно е, че връзката между паунда и пазара на акции се е променил във времето, правейки изключително трудно да се определи количествено. От 2002 до 2011г се вижда корелацията между паунда и акциите, само че след определено време връзката става негативна и не показва никакви признаци тази тенденция да спре.
Когато пазара на акции във Великобритания се срине, какво биха очаквали алгоритмичните системи – позитивна или негативна връзка спрямо стерлинга? Отговорът неизбежно зависи от предположението, използвано при създаването на модела.
Относно европейските пазари, при доминиращите към еврото инвеститори има подобен проблем. Докато връзката между еврото и долара е била много стабилна през последните 24 месеца, инвеститорите трябва да помислят за това, което може да се случи на акциите ако еврото се срине.
През 2004 - 2013г е имало подобна връзка между с тази на Великобритания. Корелацията между еврото и европейските акции е била стабилна и положителна. Еврото е имало тенденция към покачване, в периодите когато е имало оптимизъм на пазарите.
Инфлационната среда и това, което считаме за „множество дефлатори“ за валутите, работи върху концепцията на индекса Big Mac – използваме по-технически „паритет на покупателна цена“, където цената на стоки в различни страни се наблюдава в дългосрочна посока на движение на валутата. Въз основа на това, видяхме някои финни промени в нашата убеденост и докато ние оставаме осведомени за рисковете, продължаваме да виждаме на обратно еврото и паунда, спрямо щатския долар.
Източник: MorningStar
Прочети още:
Варчев Финанс ЕООД е регистрирана в FCA (FINANCIAL CONDUCT AUTHORITY) с номер на паспорт в Обединеното кралство: FCA, Обединено Кралсво – регистрационен номер: 494 045, което позволява предлагане на финансови услуги на територията на Обединеното кралство.
Варчев Финанс ЕООД стриктно спазва устава на европейска директива MiFID (Пазари на финансови инструменти). за насочване, увеличаване на ЕФЕКТИВНОСТТА, прозрачност и еднаквост на финансовите инструменти.
Варчев Финанс ЕООД е лицензирана и регулирана от Комисията за финансов надзор – София, България: Лиценз брой РГ-03-02-05/15.03.2006г.
Информацията в този сайт не е насочена към жители на Съединените щати или Белгия и не е предназначена за разпространение или използване от което и да е лице в която и да е страна или юрисдикция, когато такова разпространение или употреба би противоречало на местното законодателство или регулиране.
Предупреждение за риск:
Търговията с деривати и маржин включва висока степен на риск. Не трябва да търгувате Forex и CFD, освен ако не разбирате напълно как работи, какви може да са ползите Ви, какъв е риска, на който сте изложен и какво можете да загубите. Моля, обърнете внимание, че загубите могат да бъдат практически неограничени и че първоначално депозираната сума няма трайно да ограничи риска. Трябва да оцените финансовото си състояние и да се уверите, че търговията с деривати крие съществуващ риск да загубите цялата инвестирана сума. Инвестирайте само суми, които можете да си позволите да загубите.