Спадът на долара повишава цената на хеджирането на валутни сделки по целия свят, като нарушава дългогодишното пазарно убеждение, че разходите обикновено намаляват, когато доларът отслабва. Корелацията между долара и широко наблюдавания индекс на волатилност при валутите от Групата на десетте пада до най-ниското си ниво от седем години насам. През по-голямата част от последните 15 години тази корелация остава положителна.
Тази структурна промяна показва, че трейдърите се подготвят за по-силни колебания на пазарите, за разлика от обичайната стабилност, която обикновено съпътства по-слабия долар. Търговията с опции се засилва през тази година, като дневният среден обем от януари насам надвишава 12-месечната средна стойност, според данни на Depository Trust & Clearing Corporation.
„Това е едва началото, така че се пригответе“, казва Андрю Нг, ръководител на глобалните финансови пазари в DBS Bank, на конференцията на Международната асоциация за суапoве и деривати в Амстердам. „Търговията с дълга волатилност вероятно ще бъде ключова.“

Движенията на спот и опционните пазари тази седмица показват, че трейдърите с право се подготвят за значителни колебания. В понеделник доларът поскъпва заради търговското споразумение между САЩ и Китай, а едномесечните предполагаеми разходи за хеджиране падат до най-ниските си нива от края на март. Но в следващите дни валутата отслабва заради по-ниските данни за инфлацията в САЩ и спекулации, че президентът Доналд Тръмп подкрепя по-слаб долар, което засилва търсенето на дългосрочна експозиция към волатилност, особено при по-дълги срочности.
„Реализираната валутна волатилност е висока и смятам, че ще остане висока за известно време“, казва анализаторът от Goldman Камакшя Триведи по Bloomberg TV.
Движенията подсказват, че валутният пазар се позиционира за продължителен низходящ тренд на долара. Банкови трейдъри също съобщават за засилено търсене на хеджиране при по-дългосрочни инструменти, тъй като клиентите се подготвят за смяна на режима.
Това се вижда в едногодишната предполагаема волатилност на еврото спрямо долара, която скача след дъното във вторник. Повишението тази година е най-рязкото в историята според т.нар. z-оценка – измерител за това колко екстремно е движението спрямо историческите стойности.

„Сигурен съм, че президент Тръмп, с желанието си да изгради наново глобалната търговска рамка, е привърженик на по-евтин долар“, пише Кит Джъкс, ръководител на валутната стратегия в Societe Generale SA, в бележка. „Тази американска администрация изглежда готова да направи всичко необходимо, за да постигне целите си.“
Индексът на Bloomberg за долара спада с до 0.4% в четвъртък, въпреки че в публикация на Bloomberg се посочва, че американски служители, които преговарят по търговски сделки, не работят по включване на ангажименти, свързани с валутната политика. Това се случва след новината, че Южна Корея и САЩ обсъждат политики относно валутния курс, което подклажда спекулации, че Тръмп подкрепя по-слаб долар.
Източник: Vassilis Karamanis(Bloomberg)
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment