www.varchev.com

Годишни Доклади: S&P и Dow Jones Какво ни Очаква?

S&P и Dow Jones Indices публикува годишния си доклад за представянето на активните фондови мениджъри, и отново резултатите са разочароващи.

65% от мениджърите на фондове с голяма капитализация са изостанали спрямо своя бенчмарк (S&P 500) през 2024 г. Дългосрочното представяне е още по-лошо: 84% са изостанали след 10 години.

SPIVA U.S. Scorecard, изготвен от S&P Dow Jones Indices, е златният стандарт за оценка на активните фондови мениджъри спрямо техните бенчмаркове. Докладът за 2024 г. обхваща над 2000 взаимни фонда и ETF-и в САЩ, което включва почти всички вътрешни фондове в страната.

2024 г. е в съответствие с историческите средни стойности, но малките капитализации се представиха по-добре

Резултатите за фондовете тип Large-cap през изминалата година са малко по-лоши от 24-годишната средна стойност от 64% неуспех.

Мениджърите на фондове тип Mid-cap не са се справили по-добре. Изненадващо обаче, мениджърите на фондове тип Small-cap са имали по-добри резултати: само 30% не успяват да надминат бенчмарковете си, далеч под историческата средна стойност от 60% неуспех.

Неуспехът на фондовите мениджъри през 2024 г.

  • Large-cap Мениджъри: 65%
  • Mid-cap Мениджъри: 62%
  • Small-cap Мениджъри: 30%
    Източник: SPIVA

Защо мениджърите на Small-cap се справиха относително добре?

Индексът S&P 600 Small-Cap е донесъл по-малко от 7% възвръщаемост през изминалата година, а разликата в доходността (16%) между S&P 500 и S&P 600 е била значителна. Ану Ганти, ръководител на стратегията за индексни инвестиции в S&P Dow Jones Indices и автор на доклада, казва пред CNBC:

„Това може да е помогнало на активните мениджъри на малки капитализации, тъй като те може би са имали възможност да увеличат експозицията си към по-големи акции.“

Дългосрочната успеваемост на активните мениджъри е ужасяваща

За 24-годишната история на SPIVA проучването изпъква една поразителна характеристика: не само че повечето фондови мениджъри изостават спрямо пазара всяка година, но процентът на неуспех се увеличава с времето.

Ситуацията е лоша дори за кратки периоди, но с времето става още по-зле.

Неуспех на мениджърите на фондове тип Large-cap (спрямо S&P 500)

  • След 1 година: 65.2%
  • След 5 години: 76.2%
  • След 10 години: 84.3%
  • След 20 години: 92.0%
    Източник: SPIVA

„Тези числа не се променят съществено през годините, което показва колко трудно е да се надхвърли пазара в дългосрочен план,“ казва Ганти.

Активното управление става все по-трудно

SPIVA проучването подчертава и друг важен факт: то отчита както таксите, така и оцеляването на фондовете. Много фондове се закриват или се сливат с други с времето. В рамките на 10 години около една трета от фондовете изчезват, главно поради слабо представяне, но SPIVA анализът отчита този ефект.

Дългосрочното побеждаване на пазара е изключително трудно

Надхитрянето на фондовия пазар е много трудна игра. Стратегиите за избор на акции обикновено работят по-добре при следните условия:

  1. Висока волатилност
  2. Спадащи пазари
  3. Слабо представяне на мегакап компаниите

С малки изключения, нито едно от тези условия не е било налице през 2024 г. Волатилността е била относително ниска, S&P 500 е завършил годината със силна възвръщаемост от 25%, а група големи технологични акции са доминирали пазара.

Когато малък брой акции тласкат индексите нагоре, активните мениджъри трябва да изберат точно тези акции и да ги държат с висока концентрация, за да надминат пазара. Това е почти невъзможно в дългосрочен план, а и повечето мениджъри избягват толкова концентрирани залози.

Защо активните мениджъри подценяват пазара?

Активните мениджъри не изостават, защото са некомпетентни – напротив, нивото на експертност в индустрията никога не е било по-високо.

Ганти посочва три основни проблема:

  1. Таксите на активните фондове са по-високи от тези на индексните фондове.
  2. Пазарът е доминиран от професионални трейдъри, които нямат информационно предимство.
  3. Само малка част от акциите обикновено надминават пазара, а предварително предвиждането на тези акции е почти невъзможно.

„Става дума за засилената професионализация на индустрията, високите разходи и факта, че само шепа акции водят до по-добри резултати – а да ги откриеш е като да намериш игла в купа сено,“ казва Ганти.

Успешните мениджъри не остават успешни

Ако 90% от активните мениджъри изостават спрямо пазара, защо просто да не изберем 10%-те, които се справят добре?

Отговорът: тези 10% не остават успешни дълго.

„Мениджърите, които се представят добре за кратък период, рядко запазват това представяне дългосрочно,“ казва Ганти.

Има огромна разлика между късмет и умение.

„Ако съм добър в подбора на акции една година, бихте очаквали да съм добър и следващата година.** Но данните показват, че успехът на малцината активни мениджъри е повече въпрос на късмет, отколкото на умение.**

„Ако успехът се дължеше на умения, тогава най-добрите щяха да надминават пазара постоянно, но те не го правят.“

„Това прави случая за диверсификацията и индексното трейдване още по-силен,“ казва Ганти. „Изборът на акции е изключително трудна задача, а 2024 г. отново демонстрира това.“

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>