Притесненията, че новите блокади в Китай ще подкопаят търсенето от страна на най-големия потребител на суровини в света, доведоха алуминия и калай надолу с повече от 17% от последните им върхове за всички времена. Медта, жизненоважна за всичко – от строителството до електрониката, е загубила 12% от рекорда си през март, докато цинкът и оловото са съответно с 12% и 11% от тазгодишните върхове.

Анализаторите казват, че блокадите причинени от Covid-19 и ограниченията за пътуване в големите китайски градове могат да отслабят търсенето на метали. Докато цените на много метали остават над нивата си преди пандемията, тяхното оттегляне от записите облекчава някои непосредствени опасения относно шокове в предлагането.
Продължителното покачване на цените на суровините тази година, помогна за повишаване на инфлацията до връх от четири десетилетия, като това подтикна Федералния резерв да направи бърз ход с повишаване на лихвените проценти. Това предизвика падане на пазарите на акции и облигации.
Китай е от ключово значение за световните пазари на суровини, като неговият производствен сектор представлява около половината от световното потребление на мед. Държавата е водеща в света в производството и употребата на алуминий. Много икономисти вече предупредиха, че китайското правителство най-вероятно няма да постигне целта си за растеж от около 5,5% тази година.
Борсово търгуваният фонд iShares MSCI Global Metals and Mining Producers падна с 11% през април, което е най-големият месечен спад за повече от две години.

По-рано през годината някои инвеститори закупиха суровини, за да хеджират портфейлите си срещу нарастващата инфлация и геополитическите сътресения. Русия също е голям производител на метали, като е изнесла над 15% от световния алуминий и около 10% от световния никел през 2020-2021 г.
Потокът от инвестиции във взаимни фондове и борсово търгувани фондове свързани с метали, обаче е намалял.

Въпреки скорошните спадове, цените остават високи за широка гама метали. Цените на суровия петрол се понижиха от върховете си след инвазията в Украйна, като все още са горе с 36% тази година. Европейският природен газ е четири пъти по-високо от цената му преди година, като това влияе на цените за производство на метали.
По-силният щатски долар натежава върху металите, чиито цени са в долари, като това увеличава цената им за купувачите от чужбина. Доларовия индекс на WSJ през април регистрира най-голямото си едномесечно процентно покачване от около десетилетие.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment