Откакто Доналд Тръмп се върна в Белия дом, златото се представя по-добре от всеки друг основен клас активи.
Благородният метал все повече се превръща в предпочитан хедж, тъй като отговаря на повечето критерии за трейдъри, изправени пред нарастваща стена от притеснения.
Златото значително надмина акциите, долара и американските държавни облигации тази година, като търговската политика на Тръмп предизвика вълна от натрупване в САЩ, докато централните банки продължават да увеличават резервите си, за да се диверсифицират от долара.
Вървят слухове за преоценка на златните запаси на САЩ.
Слабата динамика на долара и спадът в реалните лихвени проценти от началото на годината също подкрепят ценния метал, който обикновено се движи в обратна посока спрямо тях.
Всички тези фактори проправиха пътя на златото към 3 000 долара в близко бъдеще (около 70 долара над текущите нива), въпреки че пътят след това може да не е толкова лесен.

Търсенето е силно. Освен добре документираното физическо натрупване в САЩ, притежанията на ETF-и за злато — ключов барометър за настроенията — са на път да отбележат седма седмица на ръст от последните осем. А най-важното – Китай отново купува.
Страната, която притежава петите по големина златни резерви в света заедно с Русия, е сред най-големите купувачи през четвъртото тримесечие, според данни на Световния съвет по златото. Нейната централна банка продължи покупките и през януари.

Покупките продължават въпреки исторически високите цени, което някои свързват с усилията на Китай да подкрепи юана, отслабен от икономическите проблеми и търговските мита на Тръмп. Ако това е вярно, допълнителни търговски напрежения могат да доведат до още по-голямо натрупване на злато.
Независимо от мотива, историята показва, че покупките от централната банка на Китай могат да бъдат значителен двигател за ръст. От 2015 г. насам, при трите случая, когато банката започна да купува злато, тя продължи да го прави в продължение на поне 10 поредни месеца. Това е добър знак за последната вълна, започнала през ноември. В предишните случаи златото отбеляза ръст между 9% и 29%.
Металът вече е поскъпнал с около 14% от своите минимуми през ноември, когато Народната банка на Китай възобнови покупките. Затова е напълно възможно рекордните цени скоро да се превърнат във временна спирачка — но само временно.

Но Китай не е единственият купувач: Индия и Полша закупиха дори повече злато през 2024 г., вероятно с цел диверсификация на активите в несигурни икономически времена. Всичко това подсказва, че централнобанковите покупки остават мощен фактор и всякакви спадове в цените може да са краткотрайни.
Златото има и други предимства. Ако балонът в AI сектора се спука поради нарастващата конкуренция, златото ще послужи като защита, тъй като обикновено има отрицателна корелация с рисковите активи, когато волатилността се увеличава.
Ако разказът за американското икономическо превъзходство внезапно се разклати заради търговска война, златото ще изглежда по-привлекателно от долара, тъй като щатската валута в крайна сметка ще пострада от по-слаби икономически перспективи.
Все пак, в краткосрочен план, повишеният оптимизъм за мирно споразумение между Украйна и Русия засенчва перспективите на благородния метал, като този фактор подкрепи еврото тази седмица. Повече подробности може да излязат този уикенд на Мюнхенската конференция по сигурността в Германия.
Повишаването на реалните лихвени проценти и долара поради инфлационни страхове също може да забави възхода на златото.
Въпреки това, всеки спад може да представлява възможност за покупка за тези, които вярват, че търговските напрежения ще продължат да поддържат търсенето.
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment