Акциите на компании за изкопаеми горива се повишиха, въпреки че цените на петрола спаднаха през последната седмица, тъй като инвеститорите започнаха да оценяват вероятния ефект от изборната победа на Доналд Тръмп върху енергийната индустрия.
Въздействието на платформата на новоизбрания президент може да бъде противоречиво.
Въпреки че акциите на петролните компании обикновено следват посоката на цените на суровия петрол, енергийният сектор отбеляза ръст от 3.6% след изборния ден, което е малко над темпа на растеж на S&P 500. В същото време цените на петрола West Texas Intermediate и Brent са спаднали съответно с 5.3% и 4.7%.
„В индустрията съществува баланс, при който искате регулации, които насърчават развитието, но не и такова увеличаване на предлагането, което да наказва цените“, каза Андрю Дитмар, водещ анализатор в Enverus Energy Intelligence.
Противоречиви сигнали
Пазарът на фючърси за суров петрол и акциите на петролни и газови компании сякаш тълкуват победата на Тръмп по различен начин. От една страна, републиканецът обеща да увеличи производството, което е сигнал за спад в цените в момент, когато пазарът на суров петрол вече е изправен пред излишък през следващата година. Строгите тарифи спрямо Китай също биха могли да забавят втората по големина икономика в света, което потенциално би намалило търсенето на петрол.
От друга страна, инвеститорите в енергийния сектор празнуват перспективата за по-малко регулации, тъй като Републиканската партия е на път да спечели мнозинство в Камарата на представителите и да контролира Конгреса и Белия дом.
Американският петролен институт във вторник публикува документ, адресиран до Тръмп, с призив неговата администрация да насърчи износа на втечнен природен газ (LNG), да разреши повече концесии за добив на суша и офшорно и да реформира процеса за издаване на разрешителни за строеж на тръбопроводи.
ETF фондът SPDR S&P Oil and Gas Production се е покачил с почти 6% след победата на Тръмп.
Повече тръбопроводи, износ на LNG
Втората администрация на Тръмп вероятно ще окаже най-голямо въздействие чрез разрешаването на повече междудържавни тръбопроводи и прекратяване на мораториума върху новия износ на втечнен природен газ, коментира Андрю Дитмар.
„Възможно е също така да се увеличат продажбите на концесии в Мексиканския залив и на федерални земи на сушата“, добави анализаторът.
Администрацията на Байдън предложи най-малък брой концесии за добив на нефт и газ в историята на САЩ съгласно план, който позволява на компаниите да сондират само в три нови зони изключително в Мексиканския залив до 2029 г., според Министерството на вътрешните работи.
Офшорни компании като Tidewater, Transocean и Noble Corporation са потенциални печеливши при повишена активност в Залива под ръководството на Тръмп, според Джеймс Уест, анализатор в Evercore ISI.
Компании за услуги в нефтената индустрия
Според Уест, компаниите за услуги в нефтената индустрия също ще бъдат печеливши при администрацията на Тръмп.
По-ниски данъци, по-малко екологични регулации
Секторът на нефт и газ също ще се възползва от по-облекчени екологични регулации. Тръмп е избрал бившия конгресмен от Ню Йорк от Републиканската партия Лий Зелдин да оглави Агенцията за защита на околната среда (EPA).
Зелдин заяви пред Fox News в понеделник, че EPA под ръководството на Тръмп ще отмени “леви” регулации. Едно от правилата, което може да бъде премахнато, е таксата за емисии на метан за компаниите за нефт и газ, която администрацията на Байдън въведе във вторник.
„Компании, които са били обременени от разпоредби в Закона за намаляване на инфлацията, свързани с метановите емисии, са се представили добре, вероятно поради очакването, че тези правила може да бъдат по-малко стриктно прилагани или дори отменени предвид контрола на Конгреса“, заяви Дитмар.
Инвеститорите в акции на нефт и газ също очакват секторът да се възползва от запазването на сегашните корпоративни данъчни ставки или усилията за допълнителното им намаляване при управлението на Тръмп, добави анализаторът.
Пречки заради свръхпредлагане
По-заплашителен фактор е, че бумът в производството на нефт и газ под ръководството на Тръмп би могъл да понижи цените на суровия петрол и да представлява пречка за индустрията.
САЩ вече са най-големият производител на изкопаеми горива в света — с добив, надвишаващ дори този на Саудитска Арабия и Русия от 2018 г., според Министерството на енергетиката.
Може би затова енергийните анализатори и изпълнителните директори не виждат обещания бум в производството да се материализира. Рекордни количества нефт и газ бяха извлечени по време на администрацията на Байдън, а възможностите на Тръмп като президент за увеличаване на добива също са ограничени, според анализаторите.
Само около 25% от производството на нефт и 10% от това на природен газ е върху федерални земи и води, според доклад на Morgan Stanley от август.
„При администрацията на Тръмп регулациите ще бъдат по-облекчени, както при издаването на разрешителни, така и при добавянето на необходимата инфраструктура“, но това едва ли ще се окаже „промяна на играта“ при сегашните обстоятелства, заяви анализаторът на Wells Fargo Роджър Рийд пред CNBC преди изборите.
Главният изпълнителен директор на Exxon Mobil Дарън Уудс заяви, че нивата на производство в най-големия производител на нефт и газ в страната няма да се променят в отговор на победата на Тръмп. Инвестициите на Exxon в производството се основават на възвръщаемостта на проектите за акционерите, а не на политическите промени, предизвикани от изборите, добави той.
Каквато и да е енергийната политика от Белия дом и Капитолия, има широко съгласие, че за индустрията няма много негативи. „Той е за бизнеса и за дерегулацията“, каза Уест за Тръмп.
Junior Dealer George Stoimenov
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment