
Спадът на Dow от 329,60 пункта, или 1,1%, до 29260,81, отбеляза петия пореден ден на понижение. Този ход постави Dow в първия му мечи пазар – дефиниран на езика на Уолстрийт като спад от 20% или повече от скорошен връх – от първите дни на пандемията.
От 11-те сектора на S&P само основните продукти за потребление се повишиха с по-малко от 0,1%. Спадовете се дължат на енергетиката, недвижимите имоти и комуналните услуги.
Активите на Обединеното кралство се разтърсиха, след като министърът на финансите Куаси Квартенг каза в интервюта през уикенда, че новото правителство ще продължи програмата за намаляване на данъците, която вече изплаши пазарите, когато я представи в петък. В понеделник Сюзън Колинс, новият президент на Федералната резервна банка на Бостън, заяви, че е решена да намали инфлацията, дори ако това означава забавяне на икономиката.

По-високите ставки на Фед засягат всички ъгли на икономиката. Лихвите по ипотечните кредити са два пъти по-високи, отколкото бяха преди година, и докато инфлацията като цяло остава упорито висока, повишаващите се лихви наистина охладиха жилищния пазар. Цените на жилищата продължават да отбелязват печалби от година на година, но падат от месец на месец. Някои участници на пазара казват че това е знак, че инфлацията може да се забавя.
Щатският долар се засили допълнително. По-високите лихвени проценти засилиха ралито на долара, което рикошира през финансовите пазари тази година, изостряйки забавянето на растежа и влошавайки инфлационните главоболия за централните банки извън САЩ.

Търговците се отказаха от държавните облигации на Обединеното кралство поради очакванията, че по-високите държавни заеми ще подхранят инфлацията и ще накарат Bank of England да повиши по-агресивно лихвените проценти. Това доведе до скок на разходите по заеми. Доходността на двугодишните позлатени облигации се повиши до 4,481% спрямо 3,971% в петък и 3,519% в четвъртък – огромно движение по отношение на пазара на облигации.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на Обединеното кралство се повиши до 4,235% от 3,813% в петък и по-малко от 3% в началото на месеца. Комбинацията от падаща валута и по-висока доходност на облигациите се наблюдава по-често при нововъзникващите пазари, отколкото в големите икономики, което показва загуба на доверие в икономическата политика на Обединеното кралство сред международните инвеститори. Това е фундаментално негативен фактор, който би донесъл още болка на местната валута.
Обединеното кралство разчита на инвестиционни потоци от чужбина, за да финансира своя търговски дефицит, който вероятно ще се разшири тази зима поради разходите за внос на природен газ.
Инвеститорите в САЩ също наблюдават следващия етап от печалбите, за да разберат траекторията на пазарите.
Прогнозите за печалбите все още не са се понижили много и ако следващата година има твърдо приземяване и рецесия, тогава ще вероятно ще видим по осезаем спад на корпоративните печалби.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment