Фючърсите на американските и европейските индекси се търгуват с минимални повишения и без ясна посока по време на азиатската сесия, тъй като трейдърите остават предпазливи преди уикенда, когато висши представители на Китай и САЩ са насрочили среща в Швейцария. Американските индекси завършиха с повишения вчерашната сесия на фона на оптимизъм около преговорите с Китай преди уикенда. Въпреки това, пълният ефект от търговската война може да се прояви по-късно този месец или дори през юни, според. WTI суровият петрол продължава ръстовете си, след като се изстреля нагоре в четвъртък след търговската сделка между САЩ и Великобритания. Акциите най-вероятно ще останат подкрепени, след като президентът Доналд Тръмп насърчи инвеститорите да купуват акции, прогнозирайки осезаем напредък в търговските преговори с Китай и спомена възможност за намаляване на митата като резултат. Подобни изказвания ще бъдат внимателно анализирани в следващите дни. Засега изглежда, че инвеститорите залагат на това, че най-бурните дни от митническия спор може вече да са зад гърба ни.
Въпреки това, последното временно примирие в търговията през първия мандат на Тръмп изискваше няколко продължителни кръга преговори. Тази история служи като напомняне да се поддържат реалистични очаквания. Същото може да се каже и за споразумението между САЩ и Великобритания в четвъртък, което оставя много области все още отворени за преговори. В Азия търговската седмица завършва с позитивна нотка, с изключение на китайските индекси, където икономически данни показаха само ограничено въздействие от търговската война. Износът надмина очакванията, като доставките се увеличиха с 8.1% на годишна база, надхвърляйки консенсусната прогноза за ръст от 2%. Това може да донесе известно облекчение на инвеститорите, като се има предвид, че индикаторите с висока честота сочеха към сериозен спад през април. Освен това, ефективният тарифен процент се е увеличил значително до края на март, а товарният трафик към САЩ се е сринал през втората половина на април. Всички тези фактори сочеха към по-слаби резултати, които наистина се проявиха в данните на САЩ, където китайският износ спадна с 21% на годишна база.
Все пак, както се случва и с други международни споразумения, тарифите няма да изчезнат лесно — митата върху автомобилите остават 10%, а тези за металите са в застой. Освен това, сключването на търговски споразумения отнема време. Също така бе отбелязано, че споразуменията със страни като Южна Корея и Япония могат да отнемат значително повече време за финализиране в сравнение с рамковите договорености с други партньори. Преговорите най-вероятно ще бъдат дълги и сложни, както беше и при предишната администрация на Тръмп. Осезаем напредък в обсъжданията между САЩ и Китай може да доведе до намаляване на наказателните мита, което би било от решаващо значение за общото пазарно настроение. Затова инвеститорите ще се вкопчат във всякакви положителни новини, особено ако има отлагане или намаляване на прекомерните тарифи. Но рискът от спад на световните пазари се увеличава, ако не се постигнат ясни резултати.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment