www.varchev.com

Вероятността за продължително покачване на петрола остава

Energy Aspects, консултантска компания работеща с клиенти, простиращи се от хедж фондове до държавни енергийни компании, казва, че сме изправени пред „може би най-възвишения петролен пазар, който някога е съществувал“.


Тези с дълги спомени си спомнят скока на петрола до $147 за барел в навечерието на финансовата криза, когато икономиката пое на юг. Петролът беше на цена от $40 за барел до Коледа 2008 г. и някои от бонусите, спечелени от енергийните търговци на Уолстрийт през тази година, останаха на пазара.


Енергийната криза, която започна с това, че Русия сви доставките на природен газ за Европа, преди да се разпространи в стоковия комплекс след инвазията в Украйна, далеч не е приключила. И тъй като добивът на петрол, засегнат от санкциите на Русия е изправен пред все по-труден път към пазара, има основателни опасения, че предлагането може да спадне още повече.


ЕС забраниха морските товари с руски петрол, принуждавайки Русия да доставя своя суров петрол на все по-големи разстояния до купувачи, желаещи да си затворят очите за действията й в Украйна. Индия и Китай купиха товари със силно намаление, след като много купувачи в Европа се самосанкционираха.
Но с нарастването на обемите на изместен руски петрол възникват въпроси относно способността и желанието на рафинериите в Азия да продължат да ги усвояват.

Голямо предизвикателство ще бъде задаващата се забрана за застраховки в ЕС и Обединеното кралство за кораби, превозващи руски петрол. Това на практика ще изключи Русия от масовите пазари на танкери, оставяйки им значително намалени възможности за доставка на техния петрол. Нефтените танкери не просто трябва да застраховат скъпи товари, но и срещу задължения като разливи в стил Exxon Valdez с многомилиардни разходи за почистване.


Рори Джонстън, стратег по суровини, твърди, че повечето големи пристанища просто няма да приемат танкери без защита и застраховка за обезщетение – пазар, в който Обединеното кралство и ЕС доминират – и консервативно изчислява, че спадът на руското производство ще се удвои до около 20% спрямо нивата преди инвазията — или 2 милиона барела на ден — до края на годината.
Руското производство може да падне много повече, като Международната агенция по енергетика прогнозира спад от 3 милиона барела на ден – еквивалент на загуба на почти цялото производство на Кувейт.

Този потенциален дефицит няма да бъде лесно заменен. Западните правителства вече са използвали стратегически резерви, освобождавайки около 1 милион барела на ден след инвазията. Единствените страни със значителен свободен производствен капацитет са Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, но тяхната способност за изпомпване не е неограничена. Производството на Саудитска Арабия се доближава до 11 милиона барела на ден, след като се съгласи леко да ускори увеличаването на производството. Но добавянето на още 1 милион барела на ден би тласнало добива им към неизследвана територия, натоварвайки техните петролни находища.


Други членове на ОПЕК се борят да увеличат производството дори обратно до нивата преди пандемията след години на лошо управление и недостатъчни инвестиции. Потенциалната ядрена сделка на САЩ с Иран, която би могла да освободи повече от техните резервоари е в застой.

Покачващите се цени на храните рискуват вълнения в много страни производителки на петрол, което допълнително застрашава доставките. Западните петролни компании продължават да се колебаят да инвестират. Дори и да пренебрегнаха натиска “да станат зелени”, големи разработки извън щатския шистов участък отнемат години.


Ако предлагането е силно затруднено, това оставя търсенето да балансира пазара. Но правителствата направиха недалновидни съкращения на данъците върху горивата, които поддържат потреблението, докато хората, разочаровани от две години прекъсване на Covid-19, бяха готови да плащат високата цена. Китай се отваря отново. Хората отново летят. Търсенето нараства в грешна посока.

Всички тези фактори сочат към покачване на цените на петрола докато се достигне ниво, което намалява потреблението, вероятно чрез задействане на икономическо забавяне, достатъчно голямо, за да ограничи търсенето. С други думи – рецесия за много икономики.


 Dealer Veselin Zlatev

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW