Най-големите компании в света като цяло надминаха очакванията за печалби през второто тримесечие, като фирмите, които не са свързани с изкуствения интелект, се върнаха към растеж за първи път от повече от година. Въпреки това, анализаторите намалиха прогнозите си за следващите две тримесечия. Докато разликата в растежа между компаниите, свързани с изкуствения интелект, и тези, които не са, продължава да намалява, водещите компании в областта на изкуствения интелект са готови да растат с по-силен темп до края на годината.
Индексът на глобалните водещи компании на Bloomberg Intelligence включва 139 от най-големите акции в света (112 от които публикуват тримесечни отчети), които представляват поне половината от пазарната капитализация на всеки регионален сектор и имат стойност от поне 37,2 милиарда долара.
- Очакванията за 3-то и 4-то тримесечие за компании извън сектора на изкуствения интелект са намалени след впечатляващото 2-ро тримесечие
Глобалните акции показаха по-добри от очакваните резултати за 2-рото тримесечие, но очакванията за 3-то и 4-то тримесечие бяха значително понижени за компаниите, които не са свързани с изкуствения интелект. Водещите компании извън сектора на изкуствения интелект отчетоха 10,5% годишен ръст на печалбите през 2-рото тримесечие, което е първото тримесечие на растеж от 1-вото тримесечие на 2023 г., надминавайки очакванията на анализаторите за ръст от 5,9%. В същото време, водещите компании в сектора на изкуствения интелект отчетоха ръст на печалбите от 44,3%, което е спад спрямо 53,4% през 1-вото тримесечие, но все пак значително над очакваните 34,5%.
Очакванията за растеж на компаниите извън сектора на изкуствения интелект за 2-рата половина на годината бяха почти наполовина намалени – от средно 11,5% на 6,3%, докато очакванията за компаниите в сектора на изкуствения интелект леко се увеличиха – от 21% на 23%. В общ план се очаква растежът на печалбите на водещите глобални компании да се забави от 2-рото към 3-тото тримесечие, от 19,8% на 10,6%, тъй като пикът на растежа на печалбите в сектора на изкуствения интелект изглежда е останал в миналото, а сравненията стават по-трудни.
- Пикът на растежа на печалбите вече е предвиден за 2024 г., а не за 2025 г.
Очакванията на анализаторите за годишния ръст на печалбите през 2024 г. са се подобрили след силните резултати за 2-рото тримесечие. Сега се очаква растежът на печалбите да се забави през 2025 г. поради по-трудните сравнения с 2024 г. Преди отчетите за 2-рото тримесечие, анализаторите прогнозираха 12,2% ръст на печалбите през 2024 г. и 12,3% през 2025 г. След отчетите за това тримесечие прогнозите за тази година бяха повишени до 13,5%, а очакванията за 2025 г. бяха понижени до 11,7%.
В началото на годината анализаторите смятаха, че прогнозираният ръст на печалбите за 2025 г. (11,3%) ще надмине значително този за 2024 г. (8,9%). По-добрите от очакваните резултати досега значително повишиха очакванията за настоящата година, докато очакванията за 2025 г. останаха относително стабилни.
- Страховете за печалбите извън САЩ се оказаха преувеличени през 2-рото тримесечие
Анализаторите бяха прекалено песимистични относно перспективите за печалбите на компании извън САЩ през 2-рото тримесечие, тъй като страховете за икономическия растеж вероятно бяха преувеличени. Почти рекорден брой компании – 75% – от водещите на развити пазари извън САЩ надминаха очакванията за печалби, което е третата най-висока стойност за последните 50 тримесечия (от 1-то тримесечие на 2012 г.) и значително над медианата от 66% за последните осем тримесечия. Япония водеше тази тенденция с най-висок процент на превишаване на очакванията (87%) за последните 50 тримесечия. Европейските акции също се представиха много силно с 79%, което е осмият им най-добър резултат. Канадските водещи компании отчетоха по-нисък от медианния процент, като само 63% от тях надминаха очакванията. В рамките на развиващите се пазари 63% от компаниите надминаха очакванията, което е петият най-висок процент от 1-то тримесечие на 2012 г.
Прогнозите за водещите компании в САЩ също бяха лесни за надминаване, но не толкова лесни, колкото в близкото минало, като 85,3% от тях надминаха очакванията за 2-рото тримесечие, което е най-ниският процент от 4-то тримесечие на 2022 г.
- Ръстът на печалбите и приходите подкрепя глобалните пазари на акции
Процентът на водещите компании, които отчитат годишен ръст на печалбите на акция (EPS) и приходите, намаляваше от средата на 2021 г. до локалното дъно от 60% през 3-тото тримесечие на 2023 г., но и двата показателя бързо се подобриха до съответно 78% и 79% през 2-рото тримесечие на 2024 г. Тази тенденция подсказва, че пазарите се очаква да станат фундаментално по-силни с приближаването на 2025 г., дори с очакваното забавяне на печалбите в технологичния сектор.
В трите тримесечия след всяко от тези дъна пазарите се покачиха съответно с 14%, 10.7% и 26.3% — над средното тримесечно увеличение от 6.4% от 2011 г. насам. По същия начин, след тримесечия, в които ръстът на приходите и печалбите се е увеличил последователно, пазарите са отбелязали средно увеличение от 5.8% в сравнение с 1.3% в други периоди.
Junior Dealer George Dzhambazov
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment