От отказване от американските акции в полза на китайските им конкуренти до покупка на йени и евро – трейдърите търсят убежище, докато обмислят как сривът на пазарите в САЩ може да разтърси света.
Това, което беше постепенен sell-off върху американските акции, в понеделник се превърна в паника, тъй като страхът от рецесия обхвана Уолстрийт. Избягването на риска се пренесе и в Азия, а нарастващото убеждение, че „изключителността на САЩ“ е към края си, предизвика бягство към относително сигурни активи като йената, австралийските държавни облигации и офшорния юан.
За трейдърите, свикнали с години на ръст при американските технологични акции и ръст на долара, това е шокиращ обрат. Понижението от 1.1 трилиона долара на Nasdaq 100 в понеделник подчертава как политиките на „Америка на първо място“ на президента Доналд Тръмп парадоксално водят до отдръпване от американските активи. Еврото е скочило с около 7% от дъното си през февруари, докато индекс на китайските акции в Хонконг е поскъпнал с близо 20% тази година.
„Пазарите в момента са като олимпийски тенис, но ние, трейдърите, сме топката“, казва Калвин Йео, портфолио мениджър в хедж фонда Blue Edge Advisors в Сингапур. Той залага на дългосрочни американски облигации и е мечи настроен към американските акции, макар и „с умерен ангажимент“, предвид волатилността на пазарите.

Доларовият индекс на Bloomberg леко се понижи във вторник по време на азиатската търговия, докато държавните ценни книжа продължиха ръста си, тъй като инвеститорите все повече вярват, че Федералният резерв ще трябва да възобнови понижаването на лихвите, за да подкрепи икономиката.
В Европа „мечките“ спрямо еврото променят позициите си, след като историческият план на Германия за увеличаване на разходите за отбрана води до повишаване на прогнозите за единната валута.
„Изключителността на САЩ започва да се разпада – трябва да запазите капитала си в тази среда“, казва Кели Ууд, мениджър в Schroders Plc, която управлява над 1 трилион долара в глобален мащаб. Фондът ѝ миналия месец премина от покупки на долара към предпочитане на йената и еврото, като също така е бичи настроен към краткосрочни американски облигации и австралийски държавен дълг.
По-голяма експозиция към Китай
Промяната в позициите на трейдърите е видима и в акциите, където засилващите се страхове от икономическо забавяне доведоха до 3.8% спад на Nasdaq 100 в понеделник – най-големия еднодневен спад от 2022 г. Фючърсите върху индекса обаче ограничаваха загубите си по време на азиатската сесия във вторник.
Икономическите данни потвърждават тези опасения: безработицата в САЩ се повиши до 4.1% през февруари, докато потребителските разходи отчетоха най-големия си спад от почти четири години през януари. Коментарите на Тръмп, че САЩ могат да преминат през „период на преход“, както и изявленията на финансовия министър Скот Бесент, че може да има „детокс период“, също насърчават трейдърите да намалят експозицията си към американски активи.
Стратеги и мениджъри на фондове преразглеждат инвестиционните си стратегии.
Джордж Ефстатопулос, портфолио мениджър във Fidelity International, добави немски средни компании в портфейла си в понеделник вечер, залагайки на фискалните стимули в страната като подкрепа за индустриалния сектор.
Citigroup Inc. понижи рейтинга си за американските акции до неутрален от „наднормен дял“, като същевременно повиши Китай до „наднормен дял“. Morgan Stanley Investment Management предпочита компании и държави в Югоизточна Азия, докато T. Rowe Price Group Inc. залага на европейските акции.

Развитието на събитията само засилва убеждението на Ли Минхонг, пазарен ветеран с 20-годишен опит, че голяма част от ръста в американските акции е бил „изкуствен“ и че китайските офшорни акции предлагат по-добра стойност.
„Докато глобалните инвеститори се оттеглят от американските акции, очевидната дестинация, където оценките все още се възстановяват от дъното си, е Китай“, казва Ли, фондов мениджър в Beijing Yikun Asset Management Co.
Индекс на седемте водещи китайски технологични компании, включително Alibaba Group Holding Ltd. и Tencent Holdings Ltd., е нараснал с повече от 30% тази година, докато индексът на „Великолепната седморка“ в САЩ е загубил 15%.
Вниманието към рисковите активи остава високо и в Emmer Capital Partners Ltd. в Хонконг, където Маниши Райчаудхури прогнозира повишена волатилност за всички класове активи.
„Най-важният фактор, който подтиска пазарите, е очевидната липса на загриженост на президента Тръмп за това как ще се представи икономиката или фондовият пазар в краткосрочен план“, казва Райчаудхури, главен изпълнителен директор на Emmer Capital. „В момента изглежда, че единствените сигурни убежища са американските държавни облигации, паричните фондове и някои инвестиционни облигации в Азия.“
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment