/Статията е предназначена за начинаещи трейдъри. Още обучителни материали може да разгледате тук: https://www.varchev.com/trading-uni.htm. /
Търсенето на петрол се движи в тандем с глобалните икономически дейности. Ключовите тенденции, влияещи върху петролните пазари през това десетилетие, варират от намаляващо търсене от развитите пазари до нарастващо търсене в нововъзникващите икономики, наред с останалите фундаментални фактори.
Докато икономическите тенденции се развиват за по-дълго време, сезонните циклични ефекти могат да се наблюдават в краткосрочен план.
ВЕРИГАТА ЗА ДОСТАВКИ НА СУРОВ НЕФТ
Пренасищането и недостига, икономическият растеж и свиването и геополитиката оказват влияние върху цените на суровия петрол. Различни събития влияят на различни сегменти от веригата за доставки. Глобалната верига за доставки на суров петрол е сложна и заплетена. Може да се класифицира най-общо на Upstream, Midstream и Downstream

Секторите нагоре и по средата на веригата стимулират доставките на суров петрол. Прекъсването или недостигът нагоре по веригата засяга наличните доставки.
Надолу и по средата веригата е най-чувствителна спрямо търсенето. В дистрибуцията се наблюдава търсенето на крайните потребители. Рафинериите коригират продукцията въз основа на своите маржове, които от своя страна се извличат от цените на суровия петрол и цените на рафинираните продукти.
КАКВО ДВИЖИ СЕЗОННОСТТА?
Сезонността в търсенето на рафинирани продукти оказва влияние върху цените на суровия петрол. През лятото се наблюдава повишено търсене на рафинирани продукти (бензин, дизел и керосин) заради пътуванията. .
Промените в запасите от суров петрол могат да бъдат сегментирани на четири фази, а именно: (1) Натрупване на запаси (февруари – май), (2) Лятно нарастване на търсенето при пътувания (юни – август), (3) Свиване на търсенето (септември – ноември ) и (4) скок на търсенето през зимата (декември – януари).

Тази сезонност е очевидна в промените в запасите от суров петрол в САЩ, както е показано по-долу.

На графиката по долу оранжевите ленти представляват средната месечна промяна на цената, измерена през последните двадесет години. Междувременно бялата лента показва месечната промяна на цените за същия период, но след изключване на отклоненията. Изключителните години включват 2008 (глобална финансова криза), 2020 (пандемия) и 2022 (конфликт Русия-Украйна).

Цените на суровия петрол се повишават заради по-високото търсене от страна на рафинериите, започващо през март, и продължават да се покачват през летните месеци, тъй като търсенето на рафинирани продукти остава високо, движено главно от увеличените пътувания.
До август обаче достатъчни запаси от рафинирани продукти намаляват търсенето. Търсенето на суров петрол намалява, което води до умереност в цената. И накрая, през декември се наблюдава малък ръст, когато търсенето започва да нараства отново по време на началото на зимата.
Сезонната цикличност не е предпоставка за бъдещото представяне на цената на петрола, но в комбинация с останали трейдинг стратегии може да бъде много добър инструмент за прогнозиране и трейд с допълнително фундаментално потвърждение.

Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment