Акциите бяха подложени на силен натиск, а облигациите поскъпнаха, след като данни показаха, че производственият сектор в САЩ се доближава до стагнация на фона на рязък скок в цените, засилвайки опасенията относно перспективите пред най-голямата икономика в света.
Пазарът бе доминиран от предпазливост, тъй като трейдърите следяха и геополитическите и търговски новини, включително дългоочакваните мита върху основни търговски партньори на САЩ, които ще влязат в сила във вторник. Администрацията на Тръмп забавя доставките на оръжие за Украйна. Цената на петрола спадна, след като ОПЕК+ потвърди плановете си да възобнови спреното производство, въпреки натиска от Доналд Тръмп за намаляване на цените.
Според Дейвид Костин от Goldman Sachs Group Inc всеки опит за покачване на S&P 500 вероятно ще бъде временен на фона на икономическите притеснения.
Експозицията на трейдърите намаля през миналата седмица, но все още не е достигнала достатъчно ниско ниво, за да предположи „тактическо повишение вследствие на потиснатите позиции“, казва той. „Ще е необходимо подобрение в перспективите за икономически растеж в САЩ, за да се обърне напълно скорошната слабост на пазара на акции.“
„Пазарите изразяват нарастващи опасения за потенциално забавяне на икономиката на САЩ“, заявява Флориан Йелпо от Lombard Odier Investment Managers. „Посланието за предпазливост трябва да бъде чуто, а в зависимост от петъчните данни за заетостта, тази влошаваща се макроикономическа тенденция може да ограничи напредъка на пазарите.“
S&P 500 -1,7%. Nasdaq 100 -1,9%. Dow Jones Industrial Average -1,5%. Индикаторът на „Великолепната седморка“ мегакомпании се срина с 2,9%. Russell 2000 -2,3%.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ спадна с четири базисни пункта до 4,17%. Индексът Bloomberg Dollar Spot намаля с 0,4%. Bitcoin падна с около 9% ден след като Тръмп представи план за стратегически криптовалутен резерв, което първоначално предизвика ръст на дигиталните активи.

Скот Рубнър от Goldman Sachs заяви, че не е убеден, че търсенето на американски акции е достатъчно силно, за да поддържа ръста.
Специалистът по тактически потоци стана мечи настроен миналия месец поради отслабващи потоци от частни и други подкрепящи инвеститори. Той отбеляза, че въпреки че пазарът е в заключителните етапи на разчистване на позициите, той „не е готов“ да обяви край на риска. Вместо това препоръчва на трейдърите да бъдат „гъвкави в най-убедените си качествени теми“.
В бележка до клиенти Рубнър посочи, че 14 март „изпъква“ като потенциално дъно на акциите, като историческите данни показват, че първата половина на месеца обикновено е нестабилна.
На фона на някои отслабващи икономически показатели и продължаваща несигурност около митата, излизането от големите технологични компании в САЩ вероятно ще продължи, според стратези на JPMorgan Chase & Co. начело с Мислав Матейка.
Според тях ротацията от растежните акции към стойностните акции би трябвало да подкрепи международните пазари, които са по-фокусирани върху стойността. Въпреки това, американският пазар вероятно ще се възползва от предприемаческия дух и дерегулацията, като САЩ обикновено се представят по-добре от другите региони в периоди на бягство от риска.

Майкъл Уилсън от Morgan Stanley заяви, че акциите вероятно ще бъдат по-чувствителни към икономическия ръст, отколкото към спада в доходността на облигациите.
Очакванията за печалби в САЩ не отразяват напълно потенциалните рискове от предложените от Тръмп мита, според стратези на Citigroup, ръководени от Скот Кронерт.
Все пак перспективата е по-оптимистична на ниво отделни акции и сектори, посочват те.
„Фокусирането върху индексните печалби и свързаните с тях оценки може да бъде подвеждащо. С навлизането в 2025 г. изразът, че това е „пазар на акции, а не фондов пазар“, може да придобие все по-голямо значение, особено когато ефектите от политиките на Тръмп станат по-ясни“, казаха те.

Фондовите пазари по света изпреварват американските акции в началото на 2025 г., което е тревожен исторически сигнал за това как може да се развие останалата част от годината за трейдърите в САЩ.
Ако историята служи за ориентир, това може да означава допълнителна относителна слабост на американските акции през следващите месеци. Според анализ на Bloomberg Intelligence, изучаващ 35 години данни, индексът S&P 500 никога не е изпреварвал глобалните си конкуренти на годишна база, ако е изоставал от международния бенчмарк с повече от 2,8 процентни пункта до средата на февруари, както се случи тази година.
Това изоставане е „рядък и исторически значим червен флаг срещу възстановяване на пазара за цялата година, тъй като основните му фактори се влошават.
Акценти от корпоративния свят:
- AbbVie Inc. се съгласи да плати до 2,2 милиарда долара за ново поколение лекарство за затлъстяване от датската биотехнологична компания Gubra A/S, с което навлиза в силно конкурентния пазар за отслабване.
- Tether Holdings SA, емитентът на най-голямата стабилна криптовалута, обяви, че дългогодишният ѝ главен финансов директор и контролиращ акционер Джанкарло Девасини ще премине в нова роля като председател на фирмата.
- Philip Morris International Inc. проучва възможността за продажба на бизнеса си с пури в САЩ, според източници, запознати с въпроса, докато тютюневият гигант продължава прехода си към бездимни продукти.
- Allegro Microsystems Inc. привлича интерес за поглъщане от страна на по-големия си конкурент ON Semiconductor Corp., според запознати лица.
- Chipotle Mexican Grill Inc. бе повишена до „наднормено тегло“ от „равнопретеглено“ в анализ на Morgan Stanley.
- Capri Holdings Ltd. се доближава до продажбата на италианската си луксозна марка Versace на Prada SpA, според източници.
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment