Пореден пристъп на волатилност обхвана фондовите пазари в края на един динамичен месец, след като напрегната среща в Овалния кабинет между САЩ и Украйна породи опасения за геополитически рискове.
Акциите бяха на кръстопът, след като плановете за подписване на споразумение за критични минерали между САЩ и Украйна бяха отменени. Причината – срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски прерасна в разгорещен словесен сблъсък. По-късно Тръмп заяви, че Зеленски може да се върне, когато бъде готов за мир. Първоначалното покачване на индексите бе подхранено от инфлационни данни, които засилиха очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв. Доходността на двугодишните американски облигации спадна под 4%.
Трейдърите на Уолстрийт наблюдават нарастване на волатилността, подхранвана от опасения за икономическо забавяне, геополитически напрежения, търговска война и оценките на компаниите в сектора на изкуствения интелект.
“Пазарът е изпълнен с несигурност”
Безпокойството се усеща в поведението на пазара. Той се търси посока, но очакваме допълнителна волатилност, докато не се внесе яснота по дълъг и растящ списък от проблеми.
Според Джей Хатфийлд от Infrastructure Capital Advisors, макар пазарите да бяха разтърсени от новините за напрежение между САЩ и Украйна, сигналите сочат, че Тръмп ще настоява за мир – което е положителен фактор. Джордж Гонкалвес от MUFG Securities Americas отбелязва, че след толкова силни пазарни движения през последната седмица, винаги има „още едно последно зрънце пясък, този път геополитическо“.
„Общата несигурност е проблемът“, казва Мат Мали от Miller Tabak + Co. „При толкова много разнопосочни коментари от Белия дом, които засягат пазарите, на инвеститорите им е трудно да имат увереност в краткосрочната перспектива.“
- S&P 500 се покачи с 0.4%.
- Доходността на 10-годишните облигации спадна с 3 базисни точки до 4.23%.
- Доларовият индекс се покачи с 0.3%.

Данните показаха, че инфлацията не се засилва, въпреки тревожния спад в потребителските разходи.
- Основният индекс на личните потребителски разходи (PCE), който изключва храна и енергия, се покачи с 0.3% на месечна база.
- На годишна база индексът се повиши с 2.6%, което съвпада с най-ниското му годишно увеличение от началото на 2021 г.
- Инфлационно коригираните потребителски разходи спаднаха с 0.5% – най-големият месечен спад за последните почти четири години.
„Въпреки че допълнителни намаления на лихвените проценти вероятно са още на няколко месеца разстояние, смятаме, че този доклад запазва възможността за едно или две намаления на лихвите през 2025 г.“, коментира Робърт Руджирело от Brave Eagle Wealth Management. „Смятаме, че инфлацията е вчерашен проблем и че данните ще продължат да се подобряват.“

Според Дейвид Ръсел от TradeStation, докладът за PCE предоставя „малко утеха“ след тревожните данни за потребителските цени.
„Спадът в личните разходи потвърждава негативните данни за продажбите на дребно, което предполага, че икономиката започна 2025 г. на слаби основи“, допълни той. „В комбинация със слабите икономически данни досега през февруари, растежът започва да се превръща в основна грижа за Уолстрийт. Потребителят може би най-накрая се предава.“
Крис Закарели от Northlight Asset Management заяви, че е много предпазлив по отношение на пазара, предвид високите оценки, високата несигурност в политиките и консенсусното убеждение, че рискът от рецесия е незначителен или несъществуващ.
Увеличени очаквания за първо намаление на лихвите през юни
Според модела GDPNow на Федералния резерв на Атланта, икономиката може да се свие след последните икономически данни.
„По-слабите потребителски разходи и по-бавният растеж на доходите трябва да привлекат вниманието на Фед“, казва Джеф Роуч от LPL Financial. „Въпреки забавянето на инфлацията на годишна база, месечният темп все още е над желаното от Фед.“
Роуч прогнозира, че трейдърите ще останат фокусирани върху несигурната траектория на растежа, след като реалното потребление неочаквано намалява през януари поради по-слабо търсене.
„Шансовете за първото намаление на лихвените проценти от страна на Фед през юни се увеличават“, каза той. „Дали това ще се случи тогава или през юли е по-малко важно от общия брой намаления до края на годината. Текущата макроикономическа картина предполага само две намаления за тази година, но повече през 2026 г.“
Акценти от корпоративния свят
- Microsoft дава сигнал за края на Skype.
- Bath & Body Works беше повишена в рейтинг от Citigroup след последните си финансови резултати.
- Redfin отчете разочароващи резултати за четвъртото тримесечие.
- Rocket Lab USA отложи старта на своята ракета Neutron за втората половина на годината, което доведе до ревизия на прогнозите за приходите от страна на анализаторите.
Основни движения на пазарите
- S&P 500 се покачи с 0.4%
- Nasdaq 100 се покачи с 0.4%
- Dow Jones се покачи с 0.4%
Валути:
- Доларовият индекс се покачи с 0.3%
- EUR –0.3% до $1.0368
- GBP –0.2% до $1.2570
Криптовалути:
- Bitcoin +0.4% до $84,625.29
- Ether –2.1% до $2,232.57
Суровини:
- WTI петрол спад
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment