Smart beta ETFs в САЩ отчетоха рекордни изходящи потоци през изминалия месец. Инвеститорите се пренасочват от value компании, към такива с потенциал за растеж, най-вече технологични компании и AI. Smart Beta ETF в САЩ отбелязаха рекордни изходящи потоци от $5,8 милиарда през изминалия месец.
Въпреки че ETFs, регистрирани в САЩ, спечелиха 12,5 млрд. долара активи миналия месец, така наречените smart beta ETF-и, които обикновено са насочени към акции според конкретна характеристика като стойност, растеж или импулс, отбелязаха нетен изходящ поток през май. Най-голяма част от изходящия паричен поток е била именно от smart beta VALUE ETFs – приблизително 6 млрд. долара.
Value ETFs се провалиха на пазар, воден от шепа скъпи megacap технологични компании. Тематичната пазарна неутрална стойност на Dow Jones в САЩ спадна с около 11% – повече от всеки друг индекс, проследяващ някои от най-популярните фактори: импулс, качество, размер, стойност и ниска волатилност.
Value фондове са склонни да предпочитат финансови и енергийни компании, но имат ниска експозиция към технологиите – което означава, че са пропуснали манията по изкуствения интелект, която доведе до покачване на индекса S&P 500 тази година.
Ако тенденцията се запази и през този месец, smart beta ETFs ще видят първите си полугодишни изходящи потоци от 2009г. насам, с текущо около 11 млрд. долара изходящи потоци до края на май. Това е обрат в тенденциите след притока от 138 млрд. долара миналата година и 173 млрд.долара през 2021г.
През 2021 г. value ETF се похвалиха с най-големите входящи потоци от всяка категория smart beta фондове. Дори миналата година категорията отбеляза около 21 млрд. долара входящи потоци, изоставайки от по-популярните факторни стратегии, насочени към компании с високи дивиденти и растеж. Интересът на инвеститорите към стойността беше подсилен, тъй като факторният индекс Dow Jones скочи с 24% през 2022г.
Стойността като фактор има тенденция да се представя добре в среда на нарастващ лихвен процент, поради схващането, че value stocks предлагат по-нисък дюрационен риск. Сега пазарите очакват, че тенденцията на повишаване на лихвените проценти е към своя край, който обяснява пренасочването на паричните потоци.
Така че вместо евтини акции, инвеститорите изглеждат по-склонни да хвърлят пари в мегакап технологични имена, които досега са движели печалбите на S&P 500 от началото на годината. Инвеститорите пренасочват капитали към Meta Platforms, Alphabet и Nvidia Corp., като много от тях твърдят, че това е защитен ход в една отслабваща икономика.
Определено акцентът на пазарите е растежа. През изминалия месец много се говори за превъзходството на големите технологии, което може да е сигнализирало на инвеститорите, че е време да изтеглят пари от value фондове, които се представят по-слабо тази година.
Въпреки че стойността отбеляза най-големите изходящи потоци през май, фондовете, насочени към компании с ниска волатилност, импулс и високи дивиденти, също отчетоха нетни изходящи потоци.
Фокусът на Уолстрий се измества все повече към растежа, като инвеститорите търсят възможности за генериране на печалби, в условията на забаваща се икономика. Това ще продължи да подкрепя Big Techs и технологичния сектор като цяло.
Head Dealer Alexander Alexandrov
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment