Стоките започнаха годината с доста волатилно представяне. Несигурният път на възстановяване на Китай много вероятно ще оказва силно влияние на сентимена при суровините тази година.
Първото тримесечие в Китай ще бъде ужасно за търсенето на стоки, тъй като Covid-19 и празниците по случай Лунната Нова година потискат активността. Все пак днес има положителни новини породени от плановете за облекчаване на имотния дълг -“three red lines”. Желязната руда е един от доста точните барометъри за бъдещото икономическо представяне на китайската икономика последните години и покачването при тази суровина предполага, че е възможно по-силно възстановяване през тази година. Икономическите данни за цялата година на Китай, включително растежа на БВП и производството на стомана, ще излезнат на 17 януари.

В краткосрочен план инвеститорите е удачно да наблюдават петрола и да проучат внимателно всички данни от въздушния транспорт до задръстванията за пълната картина на възстановяването след вирусната вълна. Данните за търговията и кредитите, които се очакват следващата седмица, също ще предложат добра информация за прехода към нормализиране след Covid Zero.
Суровият петрол посрещна новата година със значителен спад, заради слабото търсене и вирусната турбуленция в Китай. Настроенията през януари ще бъдат доминирани от събитията в най-голямата икономика в Азия. Все още не са и ясни ефектите от съдбата на руския износ след санкциите. Саудитска Арабия демонстрира твърд ангажимент за големи съкращения на доставките, обявени от алианса миналата година, и настоява, че групата ще бъде „ превантивна “ при поддържането на глобалните пазари в равновесие. Колебливото представяне на суровия петрол досега вероятно ще държи ОПЕК+ нащрек.
Администрацията за енергийна информация на САЩ ще публикува първия си месечен доклад за 2023 г. във вторник, а прогнозите на Международната агенция по енергетика и ОПЕК трябва да бъдат публикувани седмица след това.

Фючърсите на природния газ по света рязко се понижават поради необичайно топлото начало на зимата и цените вероятно ще паднат още повече, тъй като по-слабото търсене облекчава страховете от енергиен недостиг.

Месечният доклад WASDE /World Agricultural Supply and Demand Estimates/ на Министерството на земеделието на САЩ за реколтата през януари е един от най-подробните репорти на данни на агенцията за годината. Докладът от 12 януари ще предложи първи поглед върху това колко пшеница е била засята миналата есен и колко зърно и соя е имало към 1 декември. Трейдърите и инвеститорите трябва да се подготвят за изненади, тъй като световните доставки на зърно все още са ограничени поради войната в Европа и сушата в някои райони. Бразилия също ще публикува най-новите си прогнози за производството на зърнени и маслодайни семена на 12 януари, давайки на пазара представа за перспективите пред най-големия производител на соя в света след бавния сезонен старт. Все пак производството на соя и царевица в Бразилия се очаква да бъде най-високо за всички времена, въпреки сушата и жегата, засягащи добивите в далечния юг на страната. Сухотата в Южна Америка е възходящ фактор за цената на соята и актуализациите за бразилската реколта може да определят тона за търговия в началото на тази година.


Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment