САЩ все повече се задлъжняват към останалия свят, създавайки финансови рискове и правейки долара податлив на разпродажби. Валутата на Америка започна тази година със силна позиция, продължавайки от 2024 г., когато победата на Доналд Тръмп на изборите изстреля индекса DXY с 8% по-високо за малко повече от три месеца. Но американският изключителен статут и „необикновената привилегия“ – предимството да притежаваш световна резервна валута – оставят структурната основа на силния долар на по-нестабилна почва.
Предполагаемата администрация на САЩ, която залага на ниски данъци, облекчени регулации и благоприятна среда за бизнеса, ускорява очакванията за растеж, подкрепя доходността и тласка долара нагоре. Но изглежда ненаситното търсене на американски активи от инвеститорите оставя страната все по-задлъжняла към останалия свят. Резервният статус на долара би трябвало да предотврати превръщането на това в криза, но то все пак прави долара по-податлив на преоценка надолу, за да отрази дефицитите на САЩ.
А те са големи и растат. Двойният дефицит на САЩ (текуща сметка плюс фискален дефицит) вече е най-големият сред основните икономики с развиващи се и развити пазари в проценти от БВП, с изключение на Бразилия. Вече е добре известно, че САЩ имат голям фискален дефицит. Това, което вероятно ще привлече повече внимание тази година, е значителният и нарастващ дефицит по текущата сметка. Повечето хора губят интерес, когато се обсъждат външните сметки, но те са от решаващо значение за разбирането на финансовите рискове, пред които е изправена една страна. Размерът на дефицита на САЩ, скоростта, с която расте, и някои от основните му характеристики подчертават, че доларът е подложен на натиск да се обезцени, за да отрази нарастващите структурни уязвимости.
За да повторим, САЩ не са изправени пред нещо като криза на платежния баланс. Но по-слаб долар вероятно ще бъде част от механизма на корекция, така че все по-недостижимите очаквания за печалби от американски активи да могат да се постигнат. Най-голямата част от текущата сметка на САЩ е дефицитът по стоки. Но основният баланс на доходите трябва да се наблюдава отблизо. Той винаги е бил в излишък на годишна база, тъй като САЩ получават повече приходи от портфейлните си активи и преки чуждестранни инвестиции (FDI – фабрики и други материални активи), държани в чужбина, отколкото плащат върху активите на САЩ, държани от чужденци. Въпреки това, за първи път се очаква този баланс да премине в дефицит.
Тази промяна се дължи отчасти на спада в приходите от преки чуждестранни инвестиции, но много по-важно е увеличението на плащанията на САЩ върху портфейлните активи, държани от чужденци. Ако разгледаме по-подробно, ще открием, че САЩ са увеличили плащанията си към чуждестранни държатели на дълг с почти 70% – до малко под $500 милиарда годишно. Това е следствие от заемането на толкова много от останалия свят, което прави САЩ по-уязвими към нарастващите глобални лихвени проценти. Тези дългове се натрупват. Нетната международна инвестиционна позиция (NIIP) е, без ефекти на преоценка, кумулативната сума на балансите по текущата сметка. В резултат на продължителни дефицити, САЩ наскоро преминаха нежелан етап: към края на третото тримесечие на миналата година, тяхната NIIP надхвърли -100% от БВП за първи път, от само -10% през 2006 г.
САЩ притежават активи в чужбина на стойност $38 трилиона. Но това е засенчено от $62 трилиона – и бързо нарастващи – активи на САЩ, държани от чужденци, което води до дълбоко негативна NIIP. Виновникът? Американският изключителен статут. Нагласата на чуждестранните инвеститори „няма алтернатива“ за американските активи доведе до нарастване на задълженията на страната през последните две години. Но това не е защото има наплив на чуждестранни компании, изграждащи фабрики в САЩ, или че външните задължения на банките са се увеличили. Вместо това, чужденците купуват много повече американски активи – дългове, но особено акции – отколкото американците купуват в чужбина.
Нетните преки чуждестранни инвестиции също допринесоха за около една трета от спада в NIIP от 2022 г., но това е свързано основно с оценката на FDI, която се предполага въз основа на представянето на американските фондови пазари. Докато нетните преки чуждестранни инвестиции остават стабилни при текущи цени, превъзходството на акциите намали тяхната стойност при пазарни цени.Все пак най-големият компонент на общата NIIP е дългът, който представлява почти половината от общото. Всъщност, както отбелязва Брад Сетсър в своя блог на Съвета за международни отношения, САЩ ефективно финансират своите дефицити по текущата сметка чрез покупките на дълг от чужденци (както беше споменато по-горе, NIIP е приблизително сумата от текущите сметки без ефекти на преоценка).
Портфейлните потоци имат потенциал да бъдат по-летливи от другите потоци. Независимо от „необикновената привилегия“, САЩ са изложени на риск от финансиране, при който бързото повишаване на глобалните лихвени проценти потенциално би ги принудило частично да затворят своите външни дефицити с останалия свят. Дори преди тази възможност обаче, прекратяването на излишъка по основния доход на САЩ показва, че чужденците извличат повече финансова стойност от страната, отколкото тя получава от останалия свят. А САЩ поемат все повече и повече дългове, за да финансират това и дефицита по стоки. Лихвите, плащани на чуждестранни притежатели на държавен дълг, са на исторически върхове.
Тази година Тръмп има потенциал значително да повлияе на външните парични потоци, главно чрез мита или потенциално чрез промени в корпоративния данъчен режим, например промяна на данъците върху офшорните печалби (тъй като повечето приходи от FDI идват от американски дъщерни дружества, базирани в данъчни убежища). Тези действия могат да движат долара в която и да е посока. Но като вече са взети предвид очакваните положителни ефекти от политиките на Тръмп, валутата изглежда по-уязвима към спад, имайки предвид високите оценки на акциите и потенциала за чуждестранните инвеститори да преосмислят ненаситния апетит на Америка за дълг.
Senior Dealer Yulian Bonzov
Varchev Absolute Trader
борсова платформа
- Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
- Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
- Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
- Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
- Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
- Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
- Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
- Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
- Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи
Прочети още:
Логнете се за да коментирате
Коментари:
Leave a comment