Започни да търгуваш лесно и бързо буквално за секунди
Отвори си безплатна демо сметка лесно и бързо с виртуални $100 000 и пробвай уменията си в среда напълно еднаква с тази на професионалните трейдъри без риск от загуба.
Какво е ETF?
Все повече хора знаят какво е ETF, защото все по-често терминът присъства във финансовите новини. Абревиатурата е съкращение от Exchange-Traded Fund или в превод Борсово търгуван фонд, е ценна книга, която е много сходна с взаимните фондове, но за разлика от последните, ETF могат да се купуват и продават от фондовите борси точно като обикновените акции. Съответно цената на борсово търгуваните фондове ETF се променя в рамките на работния ден на борсата, докато взаимните фондове се търгуват само веднъж на ден след затварянето на борсите.
Тези борсово търгувани фондове могат да се структурират така, че да проследяват представянето на различни активи, като: цени на отделни стоки; облигации; валути; индекси; акции на компании. По този начин ETF дават широки възможности в зависимост от вашите конкретни инвестиционни цели. Някои се търгуват само на определени борси, а други са международни. Тези финансови инструменти са с по-ниски разходи и брокерски комисиони, сравнявайки разходите за закупуването на акциите поотделно.
Видове ETF
Съществуват редица видове борсово търгувани фондове, с които инвеститорите могат да постигнат различни цели - генериране на приходи, увеличаване на цените, спекулации или хеджиране или компенсиране на риска в инвеститорското портфолио. Основните видове борсово търгувани фондове ще проследим с кратка характеристика за всеки от тях.
Пасивно или активно управляван ETF
Пасивните са структурирани да представят по-широк индекс или диверсифициран индекс (като s&p 500 index), специфичен сектор или тренд. Активно управлявани фондове ETF се управляват от портфолио мениджъри, като последните решават какви ценни книжа да се включат в портфейла. Вторите са по-скъпи за инвеститорите от пасивно управляваните борсово търгувани фондове, но пък имат и редица допълнителни предимства.
Индексен ETF
Както се разбира и от названието им, те проследяват представянето на конкретен индекс, в чиито състав се включват акции на компании или облигации. Въпреки че принадлежат към пасивното инвестиране, повечето се управляват от мениджъри. Известни са и под названието индексни фондове. Сред най-популярните такива са американският S&P 500 ETF и Nasdaq.
Секторен ETF (Индустриален ETF)
Този тип фондове са показател за представянето на определен сектор или индустрия, като например технологичния, енергийния и други.
ETF от облигации
Проследяват представянето на облигации от почти всякакъв тип - държавни, корпоративни, общински, международни и други. Този тип финансови инструменти осигуряват редовен доход на инвеститорите. Те нямат дата на падеж и се търгуват с премия или отстъпка от действителната цена на облигацията.
Валутен ETF
Той отразява промените в цената на определена валута или група от валути. С този тип борсово търгувани фондове могат да се постигат различни цели - диверсифициране на портфолио, сигурност при нестабилност на валутните пазари, възможност за хеджиране при инфлационен риск, спекулации с цените на валутите. Вече съществува и опцията за борсово търгувани фондове за биткойн.
Суровинен ETF
Отразява представянето на определени суровини - злато, петрол и други. Има редица предимства, като диверсифициране на инвеститорското портфолио и по-малко разходи в сравнение с физическото притежание на съответната суровина, тъй като не се акумулират разходи за застраховка и съхранение.
Обърнат ETF
При него печалбите се формират при спад в цената на основния актив. При спад на пазара той се увеличава пропорционално. Важно за инвеститорите е да знаят, че всъщност някои от обърнатите ETF са борсово търгувани облигации (ETN).
ETF за алтернативни инвестиции
Този тип от борсово търгуваните фондове ETF са иновативни инструменти, даващи възможност на инвеститорите да търгуват с волатилността или да придобият експозиция за конкретна инвестиционна стратегия.
Борсово търгувани фондове от акции
Чрез тях се закупуват група активи, проследяващи представянето на един сектор или индустрия, и съответно възможностите за възвръщаемост са по-големи. За разлика от взаимните фондове ETF от акции са с по-ниски такси, без да се включва физическото им притежание.
ETF за дадена държава
Отразява представянето на индекс от определена страна или регион. Сред най-известните примери в това отношение са т.нар. eвропейски ETF EuroStoxx 600, японските Nikkei и други. Български борсово търгуван фонд e Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (следващ представянето на индекса SOFIX), както и Expat Bulgaria Short SOFIX (движещ се в противоположна на SOFIX посока).
Борсово търгувани фондове с ливъридж
Представляват фондове, използващи финансови деривати или фючърсни договори, за да увеличат възвръщаемостта на базовия индекс. Има и обърнат ETF с ливъридж, където възвръщаемостта е обратнопропорционална.
Съществуват и други видове борсово търгувани фондове, които дават възможност за инвестиции и търговия. Изборът на конкретен финансов инструмент зависи от вашите цели.
Можете да купувате и продавате борсово търгувани фондове чрез платформата на “Варчев Финанс”.
Предимства на инвестициите в ETF
Предпочитанията към този тип инвестиции се увеличават в последните години както поради развитието на глобалната икономика, така и заради присъщите на тези финансови инструменти предимства. Ето някои от основните:
- Възможност за намаляване на разходите за транзакции в сравнение с покупката на акции поотделно;
- Диверсифициране на активите - чрез тях (особено от вида индексни фондове) вие можете да инвестирате в стотици или хиляди активи едновременно;
- Намаляване на риска - тъй като се инвестира едновременно в много активи, дори и някои да се представят зле, това няма да повлияе на цялото портфолио;
- Лесно инвестиране в ETF - чрез информационните технологии можете бързо и безпроблемно да ги купувате и продавате.
Ако сте готови да поемете по вашия път с търговия на борсово търгувани фондове, то “Варчев Финанс” е правилното място. При нас можете да се възползвате и от възможността да отворите демо сметка, с която да стартирате с 0% риск.
Недостатъци на инвестициите в ETF
Инвестиции в ETF имат и някои недостатъци, които да вземете предвид при избора си. Те могат да се отнасят до:
- Ако изберете активно управлявани фондове ETF, те имат по-високи такси и са по-скъпи за инвеститорите;
- Секторните борсово търгувани фондове, които се фокусират само върху една индустрия или сектор, ограничават диверсифицирането на портфейла;
- Липсата на ликвидност може да възпрепятства транзакциите.
Имайки предвид тези недостатъци, както и фактът, че всеки финансов инструмент има и своите рискове, борсово търгуваните фондове ETF са наистина добро решение за инвеститорите, което се вижда и от рязко нарастващата им популярност.