Какво е Биткойн?
Със сигурност от непозната и малко странно звучаща само до преди няколко години думата биткойн се превърна в една от най-често споменаваните. При това тя сякаш е едно от онези понятия, които най-добре характеризират промяната с дигитализирането на нашия живот. А тя наистина засяга изцяло света ни — начинът, по който общуваме, работим, забавляваме се, почиваме. И естествено и начина, по който пазаруваме и съответно плащаме. И bitcoin отразява всичко това. Тоест не става дума само за новите електронни пари, както често се ограничава определението. Всъщност въпросът е и за различен модел на източник на стойност.
Биткой
В най-общ смисъл става дума за дигитална валута, известна и като криптовалута. Нейното съществуване се основава на блокчейн технологията, като чрез криптография се извършват трансферите в дигитална среда. За разлика от фиатните пари биткойн не се емитира и гарантира от конкретна държава или банка. Става дума за децентрализиран публичен регистър, в който се отразяват всички извършени транзакции.
Биткойн е създаден през 2009 г. Реално обаче дигиталната валута започва да пише своята финансова история през 2010 г. За изобретател на bitcoin валутата (няма да е грешно да се каже и bitcoin култура) се сочи псевдонимът Сатоши Накамото, под който може да се крие едно или група лица. Още през 2008 г. тази валута се представя чрез документ, който я манифестира като “електронна кеш система потребител-до-потребител”. Документът е достъпен онлайн и може да се прочете от всеки.
Както се разбира от определението, дигиталните пари нямат физически носител. Те се отразяват в публично достъпни баланси, които нямат конкретен притежател. Както самата дигитална валута, така и технологията зад тях, също не са нечие притежание. Тези факти би следвало да гарантират прозрачен и равен достъп на всички до биткойн, без да може някоя конкретна организация, лице, държава или банка да го контролира.
Варчев ще ви помогне да печелите от търговия и инвестиции в биткойн.
Как Работи Биткойн?
За използването на биткойн не се изискват някакви специални знания или умения, въпреки че става дума за дигитални пари. Единственото, което трябва да направите, е да инсталирате биткойн портфейла на вашия компютър или мобилен телефон. Транзакциите за изпращане или получаване на дигитални пари стават за секунди. След като сте инсталирали вашия портфейл с биткойн, вие вече имате и биткойн адрес. Именно този адрес следва да предоставите на другата страна, на която ще изпращате или от която ще получавате биткойни. Важно е да знаете, че всеки адрес може да се използва само по веднъж. За всяка следваща транзакция се генерира нов.
С оглед на факта, че все повече стоки и услуги по цял свят могат да се плащат с криптовалута, е много удобно да имате инсталиран портфейл на вашия мобилен телефон. Така можете по всяко време да заплащате с тях. В този случай е важно да следите какви са изискванията на съответния търговец.
Предимства на Биткойн
Биткойнът има редица предимства в сравнение с фиатните пари. На първо място очевидната разлика, отнасяща се до липсата на физически носител на дигиталната валута, позволява да “носите” голяма сума непрекъснато и навсякъде с вас чрез биткойн портфейл. Много важна характеристика е и, че с биткойни можете да правите разплащания по всяко време на денонощието и за това не ви е нужна банкова институция. Заради липсата на такъв посредник при транзакциите обикновено плащанията са по-евтини с дигиталните пари. Независимостта на тази валута осигурява в някаква степен автономност и на притежателите ѝ. Също така друго предимство е възможността да се запази анонимност на собственика на криптовалутата. Не трябва да се забравя и, че прозрачността по отношение на транзакциите с биткойн не може да се постигне при фиатните пари. По този начин може да се провери къде, кой и кога е извършил покупки или продажби с биткойни.
Копаене на Биткойн
Копаенете на биткойн, известно и като майнинг, започва дефакто веднага след създаването на дигиталните пари. Копачите на криптовалутата се наричат и миньори. Ако през 2009 г. обаче всеки копач с компютър и интернет получава криптовалутата, днес нещата са далеч по-сложни. С оглед на намалелия брой дигитални пари и увеличения брой копачи, за да разчитате на успех от усилията си, трябва да разполагате със специален хардуер за копаене (а понякога и софтуер) и сериозен ресурс за сметките за ток. Освен това по-голям шанс имат екипите от копачи, а не соло играчите. Този по-труден достъп да се сдобиете с биткойн, както и ограниченият му брой, всъщност мотивира и поскъпването на тази валута.
Добивът на биткойн чрез копаене означава един доста по-сложен процес, който се нарича консенсусен алгоритъм за доказателство за работа. На практика копачите разрешават чрез специален хардуер криптографски пъзели. Наградата е за първия, който успее да намери правилното решение и да потвърди навреме транзакциите си.
Копаенете е все по-трудната опция да се сдобиете с биткойн. Варчев ви предлага изгодна покупка и инвестиция директно от крипто борсите.
Регулацията на Биткойн
По отношение на биткойн почти липсват някакви специални регулации на нормативно ниво. До голяма степен това се дължи на същностните характеристики на дигиталните пари, с които търговията е криптирана и се запазва анонимността на участниците в нея. Този факт позволява различни спекулации и измами. Следва обаче да се има предвид, въпреки че биткойнът не е официална платежна валута, в повечето юрисдикции се изисква заплащането на съответния данък и върху доходите от криптовалута. Съществуват вариации в отделните данъчни система на различните държави какво точно следва да се декларира по отношение на сделките, добива при копаенето на криптовалута и печалбите.
В Европейския съюз основните регулации, свързани с биткойн, се съдържат в законодателството, посветено на борбата с изпирането на пари. За да се изсветли търговията с криптовалути, най-често се предвижда воденето на специални регистри на доставчиците на услуги, свързани с криптовалути. В това число влизат не само лицата, които се занимават с услуги за търговия и обмен на криптовалути, но и доставчиците на дигитални портфейли.
Как да Купя Биткойн?
Ако не желаете да посветите наистина доста време и ресурс и да инвестирате в изчислителна мощност за добив на биткойн като копач, вариантът ви е да закупите дигиталните пари. В това отношение също имате избор. Можете да го закупите от друг собственик или директно от специална борса. Сигурният начин, който ви предпазва от измами, е да се доверите на лицензиран инвестиционен посредник с доказан опит и експертиза в търговията с криптовалути.