www.varchev.com

Волатилността на Еврото и Шансовете за Растеж в Европа: Какво Трябва да Знаят Инвеститорите

Толкова за очакванията, че европейските акции могат да избегнат тарифния хаос. Едно е сигурно: пазарите ги очаква бурна година, а дори подкрепяща централна банка може да не е достатъчна, за да изглади нещата.
Страхът, несигурността и съмнението дебнат зад привидния бичи пазар. Епизодът с DeepSeek се оказа само първото предупреждение за завръщащата се волатилност. Сега, когато митата са в сила, еврото понася удар, а инвеститорите търсят хеджиране и избягват всичко, което изглежда уязвимо спрямо търговската политика на САЩ. Сделката за отлагане на митата за Мексико и Канада носи известно облекчение, но Китай вече започна да отвръща на удара.

Стратезите на Deutsche Bank, включително Максимилиан Улеер и Каролин Рааб, понижиха рейтинга на европейските ритейл и стейпълс сектори до неутрален, определяйки ги като най-пряко засегнати от тарифите. Автомобилният и индустриалният сектор също ще пострадат, но в същата степен като американските им конкуренти, отбелязват те. Компаниите от сектора на услугите ще усетят само косвен удар, ако митата забавят икономическия растеж.

Изявленията на служители на ЕЦБ в понеделник донякъде облекчиха натиска, като индексът Stoxx 600 се оттласна от дъната си на фона на оптимизъм за по-щедра политика на облекчаване. Въпреки това, тази подкрепа ще зависи от инфлационната траектория, която вероятно ще отслаби еврото още повече, особено ако разликата в лихвените проценти между ЕЦБ и Фед се увеличи.

Инфлацията в Европа вече е източник на притеснение, а митата няма да помогнат, което потенциално може да ограничи възможностите на ЕЦБ за действие. „Въпреки очакванията на пазара за спад на инфлацията, януарските данни всъщност показаха покачване до 2.5%“, казва Майкъл Фийлд, главен стратег за EMEA в Morningstar. За фондовите пазари, които вече са разклатени от несигурността около тарифите, тези неблагоприятни данни „наливат още масло в огъня и вероятно ще повдигнат въпроси относно темпа на намаляване на лихвените проценти в Европа през 2025 г.“, добавя той.

Разбира се, по-слабото евро може в дългосрочен план да се окаже положително за европейските печалби, тъй като около две трети от приходите на компаниите от Euro Stoxx 50 идват извън еврозоната. В краткосрочен план обаче, валутата действа като индикатор за пазарните настроения спрямо региона. С изключение на кратки периоди на негативна корелация, фондовите пазари обикновено следват движението на валутата, а поскъпването на долара често е сигнал за засилване на избягването на риска.

Стратезите на JPMorgan, водени от Мислав Матейка, определят нивото на долара като „рисков фактор“ за пазарите. Прекомерната сила на долара може да стане проблематична за рисковите активи като цяло, докато отслабването на еврото ще засегне настроението в Европа. „Спадът на еврото се разглежда от някои като положителна за европейските печалби,“ казват те. „От гледна точка на механичното влияние, това определено помага, но в реалността не води до устойчив ръст. Все пак, смятаме, че повечето инвеститори биха били по-притеснени, ако в средата на годината еврото е на 0.9 спрямо долара, отколкото ако е на 1.15.“

Още един проблем, с който се сблъсква Европа, е позитивното позициониране в акциите. Това нарасна драстично през последните седмици, особено сред систематичните стратегии като CTAs. По-голямата волатилност и несигурност могат да предизвикат реализиране на печалби. Тези фондове, следващи тренда, агресивно купуват европейски акции, като експозицията достигна 80-ти процентил миналата седмица, докосвайки нива, които бяха постигнати последно през май 2024 г. и април 2023 г. След това последва период на консолидация. Потокът на хедж фондовете също е насочен към Европа напоследък, според JPMorgan Intelligence.

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>