www.varchev.com

Лиценза и регулацията на цифоривте активи. Как изискванията на САЩ влияят на индустрията?

Как се регулира криптовалутата в САЩ? Неясна ситуация за фирмите

Регулирането на криптовалутите в САЩ е разпокъсано, като различни органи се занимават с различни аспекти. SEC (Комисията по ценни книжа и фондови борси) се грижи за надзора върху ценните книжа и борсите. Други регулатори, като CFTC (Комисията за търговия с фючърси на стоки) и Федералния резерв, може да разширят ролята си, ако Конгресът приеме нови регулации. В момента, ето как инвеститорите в криптовалути могат да се опитат да се ориентират в регулаторните процеси в САЩ.

  1. SEC: Ценности книжа, Борси, Кустодианти

Борсите, брокерите и фирмите, които се занимават с продажба, покупка и съхранение на цифрови активи, които представляват ценни книжа, попадат под юрисдикцията на SEC (Комисията по ценни книжа и фондови борси). Председателят Гари Генслър е заявил, че смята, че повечето токени, използвани за спекулативни инвестиции, трябва да се разглеждат като ценни книжа, но SEC все още не е предприела формални стъпки за установяване на правилата. Докато това не стане, регулаторната рамка ще остане неясна и действията за прилагане на закона, като тези, свързани с първоначалните предложения на токени, частично ще попълнят празнотата. Генслър също така многократно е призовал фирми като Coinbase и Binance да се регистрират в SEC, но това носи свои собствени предизвикателства. В междинния период SEC продължава да предприема действия за прилагане на закона и уреждане на спорове, като например споразумението на BlockFi на стойност 100 милиона долара относно предлагането на продуктите си.

Източник: Bloomberg PLC
  1. CFTC: Фючърси, Стоки, Престъпления и Манипулация

Борси, които предлагат крипто продукти, като фючърсите на Bitcoin и Ether на CME Group, попадат под юрисдикцията на CFTC (Комисията за търговия с фючърси на стоки), регулаторът на дериватите в САЩ. Тези продукти са подложени на същите регулаторни стандарти, както и другите фючърси, листвани на борсите на CME. Агенцията има също така власт за борба с измами и манипулации върху криптовалути, които се третират като стоки, като Bitcoin, както и върху крипто долари, известни и като стабилни монети. Въпреки това, CFTC се стреми да направи повече. Председателят Ростин Бехнам е поискал поне още 100 милиона долара финансиране, за да наблюдава т.нар. “пазар на цифрови активи със стокови характеристики”. Някои членове на Конгреса са отворени към идеята — предложено е законодателство, което да даде на CFTC правомощия върху крипто спот пазарите.

Източник: Bloomberg PLC
  1. Регулатори на банковия сектор: Стабилни монети, Депозити, CBDC

Банки, които предлагат или планират да предлагат услуги по съхранение на криптовалути, като US Bank, Bank of New York, State Street и Northern Trust, както и тези с крипто търговски къщи, попадат под юрисдикцията на американските банкови регулатори — Федералния резерв (Fed), FDIC (Федералната корпорация за застраховане на депозити) и Офиса на контролера на валутата (OCC). Докато банковите регулатори все още не са установили подробни правила за индустрията, OCC позволи на банките да предоставят услуги по съхранение на криптовалути през 2020 година и Федералният резерв издаде допълнителни насоки. FDIC проучва дали стабилните монети, държани от банки, се считат за депозити под техния режим на застраховане на депозити. Федералният резерв води проучвания относно въздействието на цифрова валута на централната банка (CBDC), която, според тях, може да бъде въведена след пет години или повече.

Източник: Bloomberg PLC
  1. FSOC: Анализ на системния риск, Координация на правителството

Съветът за финансово стабилност (FSOC), междурегулаторен орган, ръководен от американския министър на финансите и съставен от други американски регулатори, прекара по-голямата част от 2024 година, анализирайки дали криптовалутите, включително стабилните монети, представляват системен риск за финансовата система. FSOC също може да координира правителствени реакции и да издава доклади с регулаторни препоръки. Въпреки това, освен правомощията да определи дали дадено лице или организация е системно важен, нещо, което не се очаква за крипто сектора, повечето решения и регулации се отлагат на други регулатори за изпълнение.

Източник: Bloomberg PLC
  1. CFPB: Защита на потребителите, Прехвърляне на средства

Бюрото за защита на финансовите потребители, което се занимава с продукти, свързани с потребителите, може да започне да проверява индустрията на криптовалутите. Това бюро има правомощия да се грижи за несправедливи и измамни практики и може да се намеси при компании, които работят с обикновени клиенти, като стабилни монети, ценни книжа, стоки и токени (NFT). Въпреки че има големи правомощия над електронните трансакции, не очакваме CFPB да прави много в тази област. Много от нещата, върху които CFPB би се съсредоточило, вече се разглеждат от SEC и CFTC, и с други приоритети на CFPB, мислим, че ще остави криптовалутите настрана, освен ако не се появят по-сериозни проблеми в индустрията.

Източник: Bloomberg PLC
  1. Държавни регулатори: Бизнеси за прехвърляне на средства

Освен федералните регулатори в САЩ, и държавните агенции се опитват да следят сектора на цифровите активи. Въпреки че няма единен регулаторен стандарт, много крипто фирми се регистрират при държавните органи като бизнеси за прехвърляне на средства (MTBs), подобно на Western Union и PayPal. Регулаторните изисквания за MTBs включват подаване на одитирани отчети и поддържане на актуални лицензи. За повечето глобални фирми тези изисквания са малко натоварващи. Въпреки това, някои щати са се опитали да направят нещата по-сложни. През 2015 г. Департаментът за финансови услуги на щата Ню Йорк създаде система, която позволява на фирмите да получат „BitLicense“, за да оперират в щата. Използването на тази лицензия е разнообразно и има възможности за регулаторен арбитраж, ако фирма реши да се премести в друг щат.

Източник: Bloomberg PLC

Логнете се за да коментирате

* Не се допуска груб, саркастичен и ироничен език. За такъв Admins Delеte без уведомяване.

Leave a Reply

Коментари:

Leave a comment

Varchev Absolute Trader

борсова платформа

  • Търгувай над 3000 финансови инструмента: Crypto, Форекс, Акции, Индекси, Суровини, ETF-и
  • Използвай платформа с директно изпращане ордерите на борсите
  • Best Trading Platform - "Online Personal Wealth Awards" EU награждава Varchev Absolute Trader
  • Cloud base платформа - твоят трейдинг сетъп на всяко устройство
  • Traders Talk - чуй какво движи пазарите в реално време
  • Market Sentiment - търгувай с настроенията на инвестиционите банки
  • Top movers - най-горещите трейдове във всеки един момент
  • Stocks scanner - филтрирай най-подходящите за твоя трейдинг стил пазарни инструменти
  • Heat map - Търгувай в посоката на големите играчи


Прочети още:
БЕШЕ ЛИ ВИ ПОЛЕЗЕН ТОЗИ ПОСТ?
Ако смятате, че с нещо можем да подобрим тази секция,
моля коментирайте. Мнението Ви е важно.

ПОСЪВЕТВАЙТЕ НИ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Всякакви новини, мнения, изследвания, проучвания, данни или всяка друга информация, съдържаща се в този сайт се предоставят като общ пазарен коментар и не представлява инвестиционен или трейдинг съвет. Варчев Финанс не носи отговорност за изгубени средства или пропуснати ползи, които могат да възникнат пряко или косвено от използването или уповаването на тази информация. Варчев Финанс ЕООД може да предостави информация, цитати, препратки и линкове към или от други сайтове, блогове и други източници на икономическа и пазарна информация, като образователна услуга на своите клиенти и потенциални клиенти и не подкрепя становища, мнения или препоръки на тези сайтове, блогове или други източници на информация.
Варчев Финанс
Varchev Finance live chat
Varchev Finance live chat
*Задължителни полета
CALL NOW
?>